Madde madde karşılaştırmalı mevcut anayasa ve değişiklik teklifi

Madde madde karşılaştırmalı mevcut anayasa ve değişiklik teklifi

Anayasada hangi maddeler değişecek? Bu değişiklik ile birlikte mevcut madde nasıl bir hale gelecek? Hangi maddeler tamamen kaldırılıp yerine yenileri getirilecek?

Anayasa’da hangi maddeler değişecek? Bu değişiklik ile birlikte mevcut madde nasıl bir hale gelecek? Hangi maddeler tamamen kaldırılıp yerine yenileri getirilecek?

Anayasa değişiklik teklifinin görüşmeleri bugün (9 Ocak 2017) TBMM’de başladı. Bugün itibari ile grup toplantılarının olacağı salı günleri hariç TBMM’ye ziyaretçi girişi yasaklandı bu yasak görüşmeler bitene kadar devam edecek.

Toplumsal Hukuk olarak daha önce TBMM’ye sunulan ve Anayasa Komisyonu’nda görüşmelerine başlanacak teklifi ve mevcut Anayasa ile karşlıalştırmalı metnini sizler için derlemiştik.

Diktatörlüğe anayasal kılıf getiren Anayasa değişikliği teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu

Anayasa Komisyonu’ndan geçerek TBMM genel kurulunda görüşülmeye başlanacak tasarıda en büyük değişiklik “yedek milletvekilliği” nin çıkarılması oldu. Tasarının tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

TBMM genel kurulunda görüşülecek değişiklik teklifinin “gerekçeli” metninin tamamı için tıklayınız.

Mecliste.org ise değiştirilmesi önerilen maddelerin mevcut halleri, önerilen teklif ve komisyonda yapılan değişikliklerini içeren karşılaştırmalı metin hazırladı.

Anayasa değişikliği teklifi, mevcut Anayasa hükümleri ve Anayasa Komisyonu metni “karşılaştırmalı” metninin tamamı için tıklayınız.

toplumsalhukuk /mecliste.org