Avukatlık Yasası Değişikliği Sürecinde Savunma Eylemleri Raporu

Avukatlık Yasası Değişikliği Sürecinde Savunma Eylemleri Raporu

Savunma eylemleri Raporumuzu savunmaya yönelik saldırıların devam ettiği bir süreçte yayınlıyoruz. Toplumsal muhalefet hareketinde özgün bir yer aldığını düşündüğümüz Avukatlık yasası değişikliğine karşı savunma eylemleri, hareketinin sürekliliğini sağlamayı hedefleyenler için yol gösterici olacaktır.

SAVUNMA DURDURULAMAZ!

(17 HAZİRAN 2020-11 TEMMUZ 2020)

Savunmanın AKP iktidarı tarafından denetim altına alınması amacıyla gündeme gelen Avukatlık Kanunu değişikliğine karşı Baroların 17 Haziran’da başlattıkları eylem süreci, yasanın TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiği 11 Temmuz 2020 tarihine kadar kesintisiz olarak devam etti.

Savunma eylemleri Raporumuzu bugün, savunmaya yönelik saldırıların baro genel kurullarının ertelenmesi, İstanbul ve Ankara’da ikinci baroların kurulması için yapılan baskılar, avukat gözaltları gibi farklı biçimlerde devam ettiği süreçte yayınlıyoruz. Toplumsal muhalefet hareketinde özgün bir yer aldığını düşündüğümüz savunma eylemleri üzerine düşünmenin, hareketin aldığı özgün biçimlerden, bu süreçte yapılanlardan ve yapılamayanlardan dersler çıkarmanın savunma hareketinin sürekliliğini sağlamayı hedefleyenler için yol gösterici olacağını, hepimize güç vereceğini düşünüyoruz.

Savunmanın direnişinden tarihe işlenen ve bugüne çıkaracağımız derslerin de tıpkı eylemin kolektivizmi gibi kolektif olabilmesi için bu rapor çalışmasından hep beraber sonuçlar çıkarmayı umuyoruz. Savunmanın mücadelesi devam ediyor. Hepimizin yolu açık olsun.

Avukatlık Yasası Değişikliği Süresince Savunma Eylemleri Raporunu okumak/indirmek için tıklayınız.

toplumsalhukuk