Skandal ! Geride Kalan Pazar Günü Hiçbir Avukatın Saldırıya Uğramadığı Ortaya Çıktı ! Kulislerde, Gül ve Soylu’nun İstifasının İstenildiği Konuşuluyor

Hergün avukatlara ve savunma hakkına yönelik bir saldırının yaşandığı Türkiye’de, geride kalan 17 Şubat 2019 Pazar günü ise böylesi bir olayın yaşanma

Hergün avukatlara ve savunma hakkına yönelik bir saldırının yaşandığı Türkiye’de, geride kalan 17 Şubat 2019 Pazar günü ise böylesi bir olayın yaşanmadığı ortaya çıktı. Kulislerde bu nedenle, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasının istendiği konuşuluyor.

Adalet Bakanlığı yetkilileri, 17 Şubat 2019 Pazar günü herhangi bir saldırı olayı yaşanmadığını doğrularken, bu durumun hafta sonu tatili olmasından kaynaklandığını savundu. Görüştüğümüz bakanlık yetkilileri, herhangi bir endişeye mahal verilmemesini, nitekim sonraki günler itibariyle birçok avukat hakkında yeni soruşturmalar açılacağını, yeni gözaltı ve tutuklama işlemleri yapılacağını, öte yandan ülke genelindeki en az onüç adliyede avukatların duruşmalardan zorla atılması ve adliye girişlerinde donlarına kadar soyulup aranması yolunda ilgili mahkeme hakimlerine ve başsavcılıklara talimat verildiğini ifade ettiler.

Öte yandan hiçbir avukata saldırı olmadığı bilgilerinin 17 Şubat 2019 Pazar gecesi bakanlık özel kalemine ulaşması üzerine, bizzat Bakan Gül’ün talimatı ile çok sayıda Adalet Bakanlığı bürokratının ellerinde sopalarla Ankara Güvenpark’ta toplandığı ve dövecek avukat aradıkları ancak bulamadıkları da öğrenildi. Bunun üzerine, yine bakan talimatı ile, Kızılay’da tanzim satış standı kuyruğunda bekleyen bir kısım yurttaşa avukat cübbesi giydirilerek darp edildikleri de iddia edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakın kaynaklar ise, 17 Şubat 2019 Pazar günü avukatlara yönelik herhangi bir saldırı olayı yaşanmadığı yolundaki iddiaları ret ederek; çok sayıda il ve ilçede olağan kimlik kontrolleri vesilesi ile karşılaşılan ve avukat olduklarını beyan eden kişilerin, kolluk güçleri tarafından epeyce hırpalandığını, hatta bir avukatın iki dişinin kırıldığını, kırılan dişlerin ise kanıt olarak bakanlık tarafından muhafaza edildiğini dile getirdiler. Bakan Soylu’nun da yakın çevresine, söz konusu haberlerin damat Albayrak tarafından kasıtlı olarak çıkarıldığından ve Reis ile aralarını bozmak amaçlı olduğundan yakındığı, gerekirse hafta içi bizzat kendisinin en yakın adliyeye yada karakola giderek, görev başında bir avukatı darp edeceğini dile getirdiği öğrenildi.

Kulislerde, 17 Şubat 2019 Pazar günü hiçbir avukata saldırı olmaması üzerine, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Saray tarafından istifasının istendiği konuşulurken; Adalet Bakanlığı görevine, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu’nun getirilebileceği ve kendisinin her iki görevi birlikte yürütebileceği söyleniyor.