Hukuk fakültesi mezunu olmayan bir kişinin, yapılan mülakatta başarılı bulunup adli hakim adayı olarak kabul edildiği ortaya çıktı

Geride kalan Nisan ayında sonuçları açıklanan “avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavları”nda, ağırlıklı olarak AKP üyesi olan yada AKP’li siyasetçilerle

Geride kalan Nisan ayında sonuçları açıklanan “avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavları”nda, ağırlıklı olarak AKP üyesi olan yada AKP’li siyasetçilerle yakınlığı bulunan kişilerin hakim adayı olarak kabul edilmesinin yankıları sürerken; hukuk fakültesi mezunu olmayan bir kişinin de yanlışlıkla mülakatta başarılı kabul edilerek, hakim adayı olarak alındığı ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, 1980 doğumlu olan ve bir süredir Adalet ve Kalkınma Partisi Yozgat İl Başkanlığı’nda çaycı olarak çalışan N.B, yakınlarının ısrarı üzerine Ankara’ya gidip hakimlik mülakatına girdi. Lise mezunu olan N.B, mülakat sonuçları açıklandığında, hakim adayı olarak kabul edildiğini öğrendi. Hukuk fakültesi okumadığı anlaşılınca adaylığı iptal edilen N.B nin yazılı seçme sınavına da girmediği anlaşıldı.

Olayla ilgili telefonla görüşüp bilgisine başvurduğumuz N.B; “Valla yalanım yok, ben lise mezunuyum; ama ailem hep üniversite okumamı, hakim yada savcı olmamı isterdi. Ailemin ısrarı ile mülakat sınavına girdim. Nitekim ailemin görüştüğü partili büyüklerimiz, benim partide çalıştığımı, birçok sayın bakan ile muhabbetimin olduğunu söylesin yeter demişler. Ben üniversite okumadım, hukuk okumadım dedim, önemli değil dediler. Mülakatta, Adalet ve Kalkınma Partisi Yozgat İl Başkanlığı’nda çalıştığımı söyleyince de, mülakatı yapan abiler bana çok iyi davrandı, bana tek soru sordular, 1 artı 1 kaç yapar dediler, ben de heyecandan 3 yapar demişim, tamam önemli değil dediler. Sonra da sınavı kazandığımı, hakim adayı olarak kabul edildiğimi öğrendim” dedi.

Görüşüne başvurduğumuz Adalet Bakanlığı yetkilileri ise, bir hata yapıldığını, sonuçta hatanın düzeltildiğini, bu konunun fazla kurcalanmaması gerektiğini ifade ettiler. Israrlı sorularımız üzerine de, “Toplumsalhukuk.neeeet ! Senin de suyun ısınıyor Toplumsalhukuk.neeeet ! Bak Wikipedia’nın başına gelene ? Bir tıklık işin var, ona göreeeee !” şeklinde beyanda bulundular.

Bilindiği üzere CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş; son sınavlar sonucunda hakimliğe kabul edilen 900 kişiden 800 kadarının AKP’li olduğu, bizzat parti içinde görev yapmış kişilerden veya partili kişilerin avukatlığını yapmış kişilerden oluştuğu tespitini, kamuoyu ile paylaşmıştı.