Hapşıran arkadaşına “Çok Yaşa” diyen üniversiteli gözaltına alındı

Olay bugün, Ankara Ulus semtinde “Mustafa’nın Yeri” olarak bilenen ekmek arası dönerci dükkanında yaşandı. Aynı üniversitede okuyan Murat ve Semih adl

Olay bugün, Ankara Ulus semtinde “Mustafa’nın Yeri” olarak bilenen ekmek arası dönerci dükkanında yaşandı. Aynı üniversitede okuyan Murat ve Semih adlı iki arkadaştan Murat, hapşıran arkadaşı Semih’e “Çok Yaşa” dediği için, terör propagandası suçundan savcılık talimatı ile gözaltına alındı.

Görgü tanıklarının beyanlarına göre Murat ve Semih, öğle saatlerinde dönerci dükkanına gelip bir masaya oturdu. Bu arada, birkaç gündür soğuk algınlığından şikayetçi olan Semih hapşırdı ve o sırada tezgahta dönerleri almak için sırasını bekleyen Murat, “Çok yaşa Semih” diyerek ona seslendi.

Yan masada oturan ve AKP İl Kadın Kolları üyesi olduğu öğrenilen iki kadın, bunun üzerine polise telefonla ihbarda bulundu. Kısa süre sonra dönerciye gelen polisler, “Çok yaşa Semih” diyen Murat’ı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’nda görevli nöbetçi savcının sözlü talimatı ile gözaltına aldı. Gözaltına alınan Murat adlı üniversite öğrencisinin halen Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde gözaltında tutulduğu öğrenildi.

Hatırlanacağı üzere kısa süre önce de, Beşiktaş ile Konya Spor arasında oynanan süper kupa maçında “Nuriye ve Semih Yaşasın” pankartı açan 10 kadar Beşiktaş taraftarı, terör propagandası suçundan gözaltına alınmış ve devamında tutuklanmıştı.