Adalet Bakanlığı’nın “tek tip kıyafet” düzenlemesi netleşti

Adalet Bakanlığı’nın “tek tip kıyafet” düzenlemesi netleşti

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın talimatı ile başlatılan ve ilk önce terör davalarında tutuklu yargılanan sanıklar için gündeme gelen “tek tip kıyafet” uy

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın talimatı ile başlatılan ve ilk önce terör davalarında tutuklu yargılanan sanıklar için gündeme gelen “tek tip kıyafet” uygulamasına dair yasal düzenlemeler netleşti. Muhabirlerimiz, Adalet Bakanlığı tarafından bu konuda hazırlanan yasa tasarısı taslağına ulaştı. Ancak uygulamanın kapsamının, neredeyse adliyeye işi düşen her yurttaşı kapsayacak şekilde genişletildiği görüldü.

Tasarıya göre; öncelikle bütün ceza davalarında tutuklu olsun yada olmasın bütün sanıklar, sarı renkte ve üzerinde enine siyah çizgiler bulunan tek renk tulumlar giyecek. Bakanlığın bu kıyafeti, ünlü Red Kit (orijinal adı Lucky Luke) çizgi filminde Dalton kardeşlerin giydiği hapishane formalarından esinlenerek hazırladığı öğrenildi. Ağır ceza mahkemelerinde görülen davalarda ise ayrıca sanıkların aksesuar olarak boyunlarına idam ipi takması da öngörüldü.

Diğer yargılamalarda yada adli işlerde belirlenen kıyafetler ise şöyle;

-Hukuk mahkemelerinde görülen ve değeri para ile ölçülen her davada, uyuşmazlık değeri 100 bin TL ye kadar olanlarda davacı ve davalılar, mor fistan ve pembe gömlek giyecek. Eğer uyuşmazlık değeri 100 bin TL ve üstü ise, mor fistanın üstüne bir de kırmızı kuşak bağlanacak. Değeri para ile ölçülemeyen uyuşmazlıklarda ise taraflar mahkemeye eşofman, pijama veya gecelik ile gelecek.

-Boşanma davalarında eşler, düğünlerinde giydikleri gelinlik ve damatlıkla duruşmaya katılacak. Eğer dava, eşlerden birinin zina iddiasına dayanıyorsa, ayrıca mağdur olan (davacı) eş başına geyik boynuzları takacak. Mahkeme boşanma kararı verdiğinde gelinlik ve damatlık mahkeme kalemine teslim edilerek, evlilik birliğinin sona erişini sembolize etmesi için taraflar huzurunda yırtılıp imha edilecek.

-Ticaret mahkemesinde görülen her türlü davada taraflar duruşmaya, maddi sıkıntılarını da sembolize etmesi için yalnızca beyaz renkte don atlet ile katılacak. Giyilen donlar uzun paçalı olacak ve sağ arka tarafında görülür bir yama da yer alacak. Kadın taraflar ise bu uygulamanın kapsamı dışında tutuldu.

-İş davalarında ise işçi tarafı iş tulumu ve baret giyecek, işveren ise papyon ve rugan ayakkabı ile tamamlanmış lacivert takım elbise ile duruşmaya katılacak.

-Tüketici mahkemelerinde görülen davalarda ise davacı, kazıklandığını sembolize etmesi için tamamı mor renkte tulum giyecek ve duruşmaya girerken, mübaşir tarafından eline meşe ağacından yontulmuş bir kazık da verilecek. Davalı taraf ise tamamı kırmızı renkte tek tip kıyafetle duruşmaya katılacak.

-İdari yargı mercilerinde görülecek davaların duruşmalarında idare (devlet) tarafı temsilcilerinin, koyu siyah gözlük ile tamamlanmış siyah takım elbise giymesi, ayrıca aksesuar olarak başlarına da çakar lamba takmaları; davacıların ise, ponponlarla süslenmiş turuncu tulum giymesi öngörüldü.

-İcra müdürlüklerinde işlem yapacak kişiler için bir kıyafet zorunluluğu öngörülmedi; ancak bu kişiler, parasal sıkıntılarını ifade etmek için pantolonlarının ceplerini dışarı çıkarıp icra kalemlerinde işlem yapabilecek.

-Adliyeye adli sicil kaydı yada her hangi başka bir belge almak için gelen kişiler, beyaz pantolon gömlek giyecek. Eğer bu kişinin adli sicil kaydı çıkarsa, kişi beyaz giysilerini o vakit koyu siyah renkli giysiler ile değiştirerek adliyeden ayrılacak.

-Her türlü duruşmaya izleyici olarak gelenlerden, davacı/mağdur tarafı yeşil, davalı/sanık tarafı ise mavi renkte tek tip giysiler giyecek. Eğer duruşmaya katılacak kişinin, davanın tarafları ile bir bağı yoksa, bu durumda pantolon yeşil, gömlek ise mavi olacak. Yine her türlü duruşmada tanık olarak dinlenecek kişilere ise Pinokyo kostümü giydirilecek. Böylece tanıkların, doğruyu söylemeleri için motive edileceği düşünülmekte.

Bu arada adliyelerde her türlü davayı izleyecek basın mensupları başlarına bir huni takacak, yandaş medyadan olmayanlara ayrıca deli gömleği de giydirilecek.

Adalet Bakanlığı, söz konusu yeni uygulamada vatandaşlara kolaylık sağlanabilmesi için, adliye binalarında giyim ve aksesuar mağazaları açılacağını, ayrıca yeter sayıda üst baş değiştirme kabinleri konulacağını da hükme bağladı.