Hukukçulara bu kavgada yer almak düşüyor – Toplumsal Gündem

25 Aralık 2016 0

İster bir norm olsun, isterse bir teamül ya da karine, hukuk alemindeki tarihsel kazanımlarımızı ısrarla savunup korumamız; aynı zamanda hukuku yeniden üreten ve tanımlayan bu süreçte, sözümüzü ve şüphesiz sözümüzü sahici kılan eylemimizi eksik etmememiz gerekli

Anayasal Diktatörlük – Ahmet İnsel (Cumhuriyet)

21 Aralık 2016 0

Dayatılmış adımlarla ve yangından mal kaçırırcasına otokratik hükümranlık ve anayasal diktatörlük yolunda yürürken bu tür rejimlerin başka ülkelere ne getirip ne götürdüğüne de bakılabilir. Sonucun toplumun ortak geleceği açısından son derece endişe verici olduğu söyleyebilirim.

Ethem Sarısülük davasında karar: İnsan öldürmenin cezası 10 bin lira

19 Aralık 2016 0

1 Haziran 2013’te Ankara’da Gezi isyanına destek eylemlerinde Ethem Sarısülük’ü ateş ederek öldüren polis Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı davada karar açıklandı. Sanık müdafii “Ahmet Şahbaz’ı cezalandırırsak kolluk kuvvetlerimiz kendi güvenliğini sağlayamaz” dediği duruşmada mahkeme Şahbaz’a verilen 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasını 10.100 TL para cezasına çevirdi.

Soma Davası’nın 14. grup duruşması’nın ilk günü görüldü: Sanıklar yine reddi hakim talebinde bulundu

19 Aralık 2016 0

Soma Davası’nın 14. grup duruşması bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bir kısım sanıklar ve sanık müdafiileri mahkeme başkanının bilirkişilerle iletişim amacıyla kurduğu WhatsApp grubunu gerekçe göstererek reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme reddi hakim taleplerini reddetti, katılan vekilleri istifa eden bilirkişi hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Terör ve Anayasa – Prof. Dr. İbrahim Ö. Kaboğlu (BirGün)

18 Aralık 2016 0

Anayasa, Türkiye toplumunun gerçek gündemi değil. Sorun, bu sanal gündeme karşı izlenecek yol ve yöntemlerde düğümleniyor; çünkü hiçbir toplum, yüzyıllara yayılan birikiminin ‘kişisel iktidar’ hizmetinde bir anda yok edilmesine seyirci kalamaz.

1 2 3