İnsan Hakları Anıtı kaldırılacak mı ?

Ankara’da Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı’nın bugün (22 Mayıs 2017) polis tarafından bariyerlerle çevrilip, insanların erişimine kapatı

Ankara’da Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı’nın bugün (22 Mayıs 2017) polis tarafından bariyerlerle çevrilip, insanların erişimine kapatılması; anıtın kaldırılacağı yolunda söylentilere de yol açtı.

Elindeki İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni okuyan bir kadın heykeli şeklindeki mevcut anıtın kaldırıp yerine, ata binmiş Üsküdar’a giden Recep Tayyip Erdoğan heykeli dikileceği şeklinde, henüz resmi yetkililer tarafından doğrulanmamış bilgiler basın merkezlerine ulaşmış durumda. Hatta, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek tarafından Fen İşleri Müdürlüğü’ne, yeni anıt için mahallinde keşif ve ölçüm yapılması talimatı verildiği de konuşulmakta.

Ancak Melih Gökçek’in, Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte ata biner vaziyette, atın arkasına kendi heykelini de oturtmak istediği, bu durumun AKP içinde hoş karşılanmadığı; nitekim Erdoğan ile birlikte ata binmek isteyen başkaca siyasetçiler ve iş adamları da olması nedeniyle, anıtın kaidesinde at yerine fil kullanılmasının düşündüğü ifade edilmekte.

Fil figürünün, anıtın Ankara’da bulunmasından da kaynaklı, 1402 yılında Ankara’da gerçekleşen ve Osmanlının Timur’un fillerinde bulunduğu ordusuna yenildiği savaşı hatırlatabileceği dikkate alınarak, anıtın kaidesinde deve figürü de alternatif olarak düşünülmekte. Eğer yeni anıtta deve figürü kullanılırsa, anıtın açılışının Suudi Arabistan Kralının Türkiye ziyaretine denk getirilebileceği de Dışişleri Bakanlığı kulislerinde konuşuluyor.

Bu arada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, TOMA’ya binmiş Erdoğan ve bakanlar kurulu üyelerinin yer aldığı, ayrıntılarda ise Erdoğan’ın TOMA’nın direksiyonunda bulunduğu, Soylu’nun ise açık sağ camdan gaz fişeği attığı bir anıttan yana olduğu; nitekim bakanlık bahçesine gizlice getirttiği yekpare bir Afyon mermeri üzerinde geceleri tıraşlamaya da başladığı söylentileri dolaşmakta.

Her durumda Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı’nın günleri sayılı gibi görünüyor.

Şüphesiz bu haberi yapan Guguk’un günlerinin de sayılı olduğu gibi …