Yargı Reformu Strateji Belgesi Bir Çıkış Yolu Mu?* – Av. Deniz Can Aydın

14 Ekim 2019 0

Görünen o ki önümüzdeki süreçte temel sorunlar ile yüzleşmeksizin soyut ve gerçeklikten uzak bir ‘’reform’’ sürecinin gündemde yer alacaktır. Üzerimize düşen görev ise gerçeklerden kaçıldığı noktada gerçekleri konuşmak; gerçekleri göz ardı eden hiçbir girişimin çözüme hizmet etmeyeceğini söyleyebilmektir. 

Yanılgıda Reform-Av. Deniz Can Aydın

2 Eylül 2019 0

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin, içerdiği söylem ve öneriler incelendiğinde strateji belgesinden ziyade bir itirafnameyi ifade ettiği görülmektedir. Keza 2019 Türkiye’sine ilişkin ortaya koyulan yol haritası, tarih boyunca süregelmiş ve kazanılmış evrensel hukuk ilkelerinin memlekette mevcut bulunan yargı düzenine ‘’ kazandırılmasını’’ kendisine hedef olarak belirlemiş gözükmektedir.

Baroların Saray Boykotu Büyüyor

17 Ağustos 2019 0

Hukukun iktidarın himaye ve gözetiminde olduğu, yargının tarafsız ve bağımsızlığını yitirdiği günlerden geçerken Eylül ayında yapılacak olan 2019 yılı Adli Yıl açılışına İzmir, İstanbul ve Ankara baroları başta olmak üzere onlarca baro katılmayacağını duyurdu

Haftalık Gündem: 15-21 Temmuz- Adli Tatil Başladı Adalet Nöbeti Sürüyor

22 Temmuz 2019 0

Adli yılının son haftasında, Barış akademisyenleri, Gezi, Hrant Dink, Selahattin Demirtaş, Canan Kaftancıoğlu, Özgür Gündem nöbetçi genel yayın yönetmeliği davaları görüldü. Duruşma salonlarından sokaklara taşan adalet arayışı Suruç için ülkenin dört bir yanındaydı.  Adalet Nöbeti bu ay Van’daydı. Hasankeyf’teki çevre katliamı için barolar eylemdeydi.

Yargı Reformu Strateji Belgesi – Toplumsal Gündem

3 Haziran 2019 0

Açıklanan “yargı reformu strateji belgesi”, yargıda işlerin yolunda gitmediğinin gecikmiş bir itirafı olsa da; yargının mevcut sorunlarına ve toplumun adalet beklentisine yönelik bir çözüm, siyasi iktidarın ve rejimin doğasında yoktur