Adalet Bakanlığı Bünyesinde “Avukat Beyanları Dairesi” Kuruluyor

Adalet Bakanlığı tarafından yargının etkin işleyişine yönelik yeni bir hizmete imza atılıyor ve bakanlık bünyesinde “Avukat Beyanları Dairesi” kuruluy

Adalet Bakanlığı tarafından yargının etkin işleyişine yönelik yeni bir hizmete imza atılıyor ve bakanlık bünyesinde “Avukat Beyanları Dairesi” kuruluyor.

Buna göre, avukatların görev aldıkları yargılamalarda yapacakları sözlü yada yazılı savunmalar, bizzat bu daire tarafından önceden hazırlanarak, avukatların kullanımına sunulacak. Hizmet, bütün avukatlara ücretsiz sunulacağı gibi, avukatlar doğrudan UYAP üzerinden de bu hizmetten yararlanılabilecek.

Guguk muhabirine açıklamalarda bulunan bakanlık yetkileri; “Avukatlık mesleğine ve savunma hakkına öteden beri büyük bir önem verdiğimiz bilinmektedir. Şimdi bir adım daha atıyor ve avukatları büyük bir yükten kurtarıyoruz. Bundan böyle bir davada avukatın sözlü ve yazılı beyanları tarafımızca hazırlanacak ve kullanıma sunulacak. Avukatın tek yapacağı bu beyanları ezberleyip duruşmada söylemek yada yazılı beyanları imzalayıp mahkemeye sunmak olacak. Böylelikle avukatlara büyük bir kolaylık sağlanacağı gibi, savunma faaliyeti kapsamında zaman zaman karşılaştığımız sıkıntılı durumlar da önlenmiş olacak. Nitekim özellikle siyasi içerikli yargılamalarda avukatlar bazen haddini aşan beyan ve savunmalarda bulunabilmekteydi. Hatta bu nedenle yargılanıp ceza alan avukatlar da vardı. Bu sayede avukatları da güvenceye almış oluyoruz.” dedi.

Avukat Beyanları Dairesi’nin kuruluş işlemlerinin önümüzdeki haftalarda tamamlanacağı ifade edilirken, Ankara’da bir pilot uygulamanın da şimdiden başlatıldığı öğrenildi. Bu kapsamda Ankara 128. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen Cumhurbaşkanına hakaret konulu bir yargılamada sanık müdafisi olarak görev alan Avukat A.V, bakanlık tarafından adına hazırlanan sözlü savunmayı duruşmada okudu. Uygulamanın başlaması nedeniyle duruşmayı; HSK Başkan vekili ile Adalet Bakanlığı üstü düzey bürokratları ve yüksek yargı organları mensupları da izledi. Büyük beğeni alan ve mahkeme yargıcı da dahil herkes tarafından uzun süre ayakta alkışlanan bakanlık tarafından hazırlanmış savunma ise şöyle;

Sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret suçlamasıyla müvekkilimin huzurda yargılanması, hem kendisi hem de bizler için büyük bir utanç ve üzüntü kaynağı. Zaten müvekkilim rezil bir adamdır, hatta adam denmeyi dahi hak etmeyen toplum için zararlı bir mahlukattır. Kendisi açıktır ki halt etmiştir ve en büyük cezayı da hak etmiştir. Yasadaki suç düzenlemesi olanak vermese de bizce idamı gerekir, yoksa varlığı dahi bu dünya için gereksizdir. Çok sayın Reisimize -Bakanlık notu; burada ses titreyecek ve duygusallaşılarak, en az beş damla gözyaşı dökülecek, gözyaşı dökmekte zorlanılır ise bakanlığımızın önceden temin edip mübaşire verdiği soğan dilimi alınıp göze sürülecek- değil hakaret, onu eleştirmek bile insanlığa, yurttaşlığa sığmaz; bu millet böyle alçaklıkları elbet de unutmaz ! Neymiş, düşünce ve ifade özgürlüğü imiş, neymiş eleştiri hakkı imiş, yahu geçin bunları beyler geçin ! Mahkeme huzurunda bulunan bu rezil adamı tez elden derdest edin !

Savunma sonrası yargılamayı sonlandıran mahkeme, sanık hakkında üst sınırdan hapis cezasına mahkumiyet kararı verdi ve ayrıca sanık duruşma salonu çıkışında izleyiciler tarafından dövüldü.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Ankara 47. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki bir ceza yargılamasında, sanık müdafisi olarak kendi hazırladığı yazılı beyanı sunan avukat hakkında, yargının bağımsız olmadığı yolundaki ifadelerinden kaynaklı mahkemece ilgili baroya şikayette bulunulmuştu.