YSK tipi mahkeme kararı: Nükleer santral projeleri durdurulmuştur

Doğa ve yaşam savunucuları, YSK’nin mühürsüz zarfları geçerli saymasına gönderme yaparak peçeteye yazdıkları mahkeme kararıyla nükleer santralleri iptal etti

Karadeniz İsyandadır Platformu (KİP), Çernobil nükleer faciasının 31. yılında yaptığı açıklamayla YSK’nin mühürsüz zarfları geçerli saymasına gönderme yaptı, peçeteye yazdığı mahkeme kararıyla tüm nükleer projelerini iptal etti.

Akkuyu ve Sinop’ta yapımı planlanan nükleer santrallere dair ellerine yürütmeyi durdurma kararı geçtiğini basına duyuran KİP, projelerin çevresel etkileri bakımından kamu yararına uygun olmadığını, ekolojik olarak da zararlı olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra anayasaya ve uluslararası sözleşmelere de aykırı olduğunu belirten KİP, nükleer santral projelerinde halkın görüşünün de dikkate alınmadığını aktardı.

‘’Madem ki bu ülkede mühürsüz evraklar kabul görüyor, yukarıda yayınladığımız ‘yürütmeyi durdurma kararı’ geçerlidir. Bunun aksi ispat edilebilir mi? Bizce hayır!’’ diyen KİP, dereleri, yaylaları, vadileri, sahilleri ve parkları savunanların gereken kararı kendi elleriyle vereceğini ve planlanan santralleri durduracağını söyledi.

toplumsalhukuk