Yeni OHAL KHK’sı ile Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar Kurulu Üyeleri de İhraç Edildi.

Geçtiğimiz hafta içi Ankara Çukurambar semtinde bir işkembecide Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılan yeni OHAL KHK’sı Resmi Gazete’de yayımlandı. 6734590256421334 sayılı “OHAL Kapsamında Alınacak En Yeni Tedbirlere ve İşkembe Çorbası ile Paça Çorbasının Fiyatının Yeniden Belirlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararname” uyarınca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar kurulu üyeleri yürüttükleri bu görevlerinden ihraç edildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan hükümet sözcüsü Numan Kurtuluş, “İktidar olduğumuz sürede FETÖ/PDY örgütünün devlet içinde kadrolaşmasına göz yuman, hatta bunun önünü açan, öte yandan FETÖ karşıtı kesimlerin tasfiyesinde de en azından sessiz kalan, öte yandan FETÖ/PDY örgütünün kimi etkinliklerinde bizzat yer alan, böylelikle 15 Temmuz darbe girişimine uzanan süreçte siyasi ve hukuki sorumluluğu bulunan, nitekim bunu kabul ederek milletimizden özür ve af da dileyen, sayın Cumhurbaşkanı ve ben de dahil bakanlar kurulu üyeleri bu görevlerinden ihraç edilmiştir” dedi.

Hükümet sözcüsü Numan Kurtuluş açıklamalarının devamında, “Ayrıca, işkembe çorbası ile paça çorbasının fahiş fiyat ile satıldığını tespit eden bakanlar kurulumuz, ihraç öncesi milletimize bir güzellik yapıp, bu konuda bir tavan fiyat belirlemiştir. Şimdi düşünün, sayın Cumhurbaşkanı, başbakan, biz bakanlar, bir kaç danışman falan, topu topu 50-60 kişi birer tas içtik, gelen hesap bir milyon civarı, böyle olmaz, hesaba itiraz ettik, mekan karıştı” bilgisini de paylaştı.

Şimdi siyasi kulislerde ve hukuk çevrelerinde, “Bundan sonra ne olacak?” sorusunun yanıtı aranıyor.