Yeni İBB Başkanı, Sivas Katliamı sanıklarının avukatı Mevlüt Uysal

AKP, Kadir Topbaş’tan boşalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için Sivas Katliamı’nda katillerin avukatlığını yapan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ı aday gösterdi. Uysal 308 oyun kullanıldığı üçüncü tur seçimlerde 179 oyla yeni İBB Başkanı seçildi. CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ise 125 oy aldı

“İnsan adam yerine konmamayı affetmez” diyerek istifa eden Kadir Topbaş’tan boşalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı’na AKP’nin aday gösterdiği Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal seçildi.

Uysal 308 oyun kullanıldığı üçüncü tur seçimlerde 179 oyla yeni İBB Başkanı seçildi. CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ise 125 oy aldı.

Mevlüt Uysal kimdir?

1966’da Antalya’nın Alanya ilçesinde doğan Uysal, ilk ve orta öğrenimini memleketinde tamamlamasının ardından 1988’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Okulu bitirdikten sonra serbest avukatlığa başlayan Uysal, diğer yandan Refah Partisi’nde mahalle temsilciliğinden ilçe başkanlığına kadar çeşitli kademelerde görev aldı. Uysal, 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde AKP’den Başakşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

Uysal, 2 Temmuz Sivas Katliamı’nın davasında katillerin avukatlığını üstlenmişti.

toplumsalhukuk