Yargıtay’da 5 daire kapatıldı

Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, 6, 7 ve 18. hukuk daireleriyle 21 ve 23. ceza dairelerinin kapatılmasını kararlaştırdı

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, 6723 sayılı Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la 2797 sayılı Yargıtay Kanunu’na eklenen geçici 15. madde uyarınca, kapanacak dairelerin saptanması ve daireler arasındaki iş bölümünün yeniden belirlenmesi amacıyla toplandı.

Hukuk ve ceza dairelerinin mevcut iş ve kadro durumlarının incelenmesi sonucunda 6, 7 ve 18. hukuk daireleriyle 23. Ceza Dairesinin 1 Ocak, 21. Ceza Dairesinin ise 13 Nisan itibarıyla kapatılmalarına karar verildi.

Kapanan dairelerin dosyaları ise konularına göre aşağıdaki dairelere dağıtılacak:

6. Hukuk Dairesi’nin dosyaları 3. ve 8. Hukuk Daireleri’ne,
7. Hukuk Dairesi’nin dosyaları 9. ve 22. Hukuk Daireleri’ne,

18. Hukuk Dairesi’nin dosyaları 4. – 5. – 8. ve 13. Hukuk Daireleri’ne,
23. Ceza Dairesi’nin dosyaları 15. Ceza Dairesi’ne,
21. Ceza  Dairesi’nin dosyaları 11. Ceza Dairesi’ne devredilecek.

kararın tamamına ulaşmak için tıklayınız

Ayrıca kararda devir işleminin UYAP üzerinden yapılacağı, devredilen dosyaların ilgili dairelerden yeni esas numaraları alacağı açıklandı.

Kapatılan 6. Hukuk Dairesi Başkanı Erdoğan Kabakçı, 7. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Hicri Tuna, 18. Hukuk Dairesi Başkanı Mustafa Aysal ve 23. Ceza Dairesi Başkanı Şakir Aktı Birinci Yargıtay 1. Başkanlığı’nda görevlendirildi.