Yargılanan Avukatların Savunma Hakkı Gasp Ediliyor!

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi 17’si tutuklu 20 avukatın yargılandığı davanın ilk duruşması 10 Eylül Pazartesi günü İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayacak. Tutuklu avukatlar 363 gün sonra ilk defa yargıç karşısına çıkacak

Avukatların, duruşmada hazır bulunarak doğrudan savunmalarını sunması, davayı gören mahkeme tarafından engellenmiş durumda. Nitekim mahkeme, tutuklu avukatların duruşmaya getirilmek yerine, “Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS)” ile bulundukları cezaevlerinde savunmaların alınmasına karar verdi.

Tutuklu avukatların ve savunucularının bu karara itirazları ise; “yol mesafesi, araç ve kadro eksikliği, güvenlik açısından doğabilecek riskler” gerekçeleriyle ret edilmiş durumda.

Bu haksız karara karşı tutuklu avukatların açlık grevine başladığı bilgisi avukatları tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Öte yandan birçok hukuk örgütü yaptığı açıklamalarda, bu uygulamanın savunma ve adil yargılanma hakkına ağır ve haksız bir darbe oluşturduğunu belirterek, uygulamayı kınadı.

Ülkenin dört bir yanından çok sayıda avukatın tutuklu avukatların savunmanlığını yapmak üzere duruşmaya katılması bekleniyor. Toplumsal hukukçular da, bu davada yargılanan avukatların savunmasında görev alacak, dayanışma içinde olacaktır.

Mahkemenin SEGBİS ısrarı da, Fransız hukukçu Avukat Charpentier’in şu sözünü akla getiriyor; “Sözlü duruşma ve savunmayı kaldırınız, arkasından engizisyon gelir”.

17 avukat yedi kentte tutuklu

Tutuklu avukatlar Behiç Aşçı ve Aytaç Ünsal Burhaniye T Tipi;

Şükriye Erden ve Didem Ünsal Karabük T Tipi;

Naciye Demir, Barkın Timtik ve Zehra Özdemir Bolu T Tipi;

Ebru Timtik ve Yağmur Evin Balıkesir T Tipi;

Aycan Çiçek ve Ayşegül Çağatay Düzce T Tipi;

Süleyman Gökten Tekirdağ 1 Nolu T Tipi;

Engin Gökoğlu Tekirdağ 2 Nolu T Tipi;

Ahmet Mandacı ve Özgür Yılmaz Edirne F Tipi;

Selçuk Kozağaçlı ve Yaprak Türkmen de Silivri cezaevinde.

Avukatların çoğu, 12 Eylül 2017’de bürolarına yapılan polis baskının ardından gözaltına alındı, 20 Eylül’de tutuklandı. Kozağaçlı da 13 Kasım 2017’de tutuklandı.

Halkın Hukuk Bürosu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada da “Mahkemenin kararı hukuki değil. İçi boş bir iddianame var, asılsız iftiralarla onlarca yıl sürecek hapis cezası istemiyle yargılanıyorlar ve hakim karşısında söz söyleme hakları ellerinden alınıyor” dendi.

toplumsalhukuk