Yargıda tasfiye sürüyor: Sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde

AKP hükümeti tarafından hazırlanan ve TBMM tarafından kabul edilen “Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile, Yargıtay ve Danıştay üyesi yargıçların görevlerine son verilip, yüksek yargıda bir tasfiyeye gidilmesinin yankıları sürerken benzer bir yasal düzenlemenin de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yönelik hazırlandığı öğrenildi

Adalet Bakanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı’nın talimatı ile, AİHM’de görev yapan ve hangi Avrupa ülkesine mensup olduklarına bakılmaksızın bütün yargıçlarının görevlerinin 2016 yılı sonunda kendiliğinden sona ermesini öngören, yerlerine ise Saray’ın önereceği yeni isimlerden HSYK tarafından atama yapılmasına olanak veren bir yasanın hazırlığına başlandı. Bu kapsamda Adalet Bakanlığı bünyesinde oluşturulan bir komisyon tarafından hazırlanan ilk taslak metin de, görüş için Başbakanlık’a ve Cumhurbaşkanlığı’na sunuldu.

Bakanlık yetkileri, “Paralelcilerin, hatta onların yanı sıra komünist, sosyalist, anarşist, ateist, eşcinsel, çapulcu, gezici, PKK’lı yada YPG’li ve hatta Esed yanlısı yargıçların, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni de ele geçirdiği görülüyor. Nitekim sürekli Türkiye aleyhinde hak ihlali kararları çıkıyor. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın net talimatları var. Uluslararası yargı organlarını da başta paralelciler olmak üzere sakıncalı yargıçlardan temizleyeceğiz. Bu kapsamda Lahey Adalet Divanı dahi gündemimizde” denildi.

Söz konusu yasa hazırlığı ile ilgili görüş talep ettiğimiz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yargıç üye veren ülkelerin adalet bakanlıkları yetkilileri ise, bu konuda herhangi bir bilgileri olmadığını, muhtemelen birinin şaka yapmış olabileceğini dile getirdi. Bir basın toplantısı sırasında aynı konuda görüşü sorulan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ise, tercümanlar tarafından anlaşılmayan bazı sözler sarf ederek, hızla toplantıyı terk etti.

Kaynak: Guguk Haber