Yargıçlar Sendikası başkanına sürgün

Yargıçlar Sendikası’nın başkanı olan Ankara Adliyesi yargıçlarından Mustafa Karadağ, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) yayınladığı son adli yargı kararnamesi ile Ankara’dan Şanlıurfa’ya sürüldü. Yargıçlar Sendikası ve Ankara Barosu konuyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi

Yargıç Mustafa Karadağ, Ankara’da aile mahkemesi yargıcı olarak görev yapmaktaydı.

Demokrat, aydın kişiliği ve mesleki başarısı ile tanınan Karadağ, sürgün kararından kısa bir süre önce “Majestelerinin yargısı” başlıklı bir makale kaleme almış, yargı bağımsızlığı konusundaki tespit ve kaygılarını dile getirmiş idi.

“Direnmeye, hukuku savunmaya devam edeceğiz.”

Verilen sürgün kararının ardından BirGün’e konuşan Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ şunları söyledi:

Siyasi iktidarın muhalif, ruhunu iktidara teslim etmemiş yargıçlara tahammülü yok. Majestelerinin yargısı dediğimiz gün, artık Türkiye’de yargı bağımsız değil dediğimiz gün sürgün edilmemiz manidardır. Biz direnmeye, hukuku savunmaya devam edeceğiz. Siyasi iktidar HSK’ya tam egemendir, bu bir kez daha kanıtlanmıştır. HSK siyasi iktidarın aklından geçenleri emir saymıştır. Demokratik Cumhuriyeti savunmak, bunun için mücadele etmek bizim boynumuzun borcudur. İktidarın Cumhuriyet ile hesaplaşmasında biz hep Cumhuriyetten yana olacağız. Bu hukuksuzlukların sorumluları siyasi iktidarla işbirliği yapanlardır. Birlik ittifakçılarıdır. Siyasi iktidarın bizzat kendisidir.

Yargıç Mustafa Karadağ‘ın sürgün edilmesi, hukuk camiasında tepki ile karşılandı. Yargıçlar Sendikası ile Ankara Barosu da bir yazılı açıklama yaparak, yargıç Mustafa Karadağ’ın sürgün kararını kınadı.

“Özlediğimiz hukukun inşasında varız ve artarak var olmaya devam edeceğiz”

Yargıçlar Sendikası adına yapılan açıklama şöyle;

Bu karar “Yargı bizimdir, sizin gibi tarafsız ve bağımsız, biat etmeyen yargı mensubu istemiyoruz” düşüncesinin ifadesidir. Ancak şu bilinmelidir ki,biz bir yere gitmiyoruz. Özlediğimiz hukukun inşasında varız ve artarak var olmaya devam edeceğiz. Hiç kimse bizden aksi bir davranış beklemesin.

Ne cemaatlere ne siyasi iktidarlara yanaşmak, biat etmek bizim şiarımızda yoktur. Yeniden siyasi iktidara bağlı yargı oluşturmak isteyenlere karşı, yanlı ve bağlı yargı istemeyen herkesi, bu karara karşı sessiz kalmamaya çağırıyoruz. Aksi halde birgün sıranın kendilerine de geleceğini hatırlatıyoruz. HSK’nun gerçekten kimin için oluşturulduğu bir kez daha açığa çıkmıştır. HSK’nu yargı adına son derece yanlış olan bu kararından dönmeye davet ediyoruz.

“Kimseye teslim olmayan ve yargı bağımsızlığını sonuna kadar savunan yargıçların, bu sürgüne imza atanlar için de bir güvence olduğunun altını çiziyoruz.”

Ankara Barosu tarafından yapılan açıklama ise şöyle;

Öncelikle belirtmek isteriz ki Yargıçlar Sendikası, kurulduğu günden beri hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı için mücadele veren bir örgütlenmedir. Hakim Mustafa Karadağ da Yargıçlar Sendikası’nın o mücadeleyle simgeleşmiş başkanıdır.Gerek meslek yaşamında gerekse sendikal faaliyetlerinde yargı bağımsızlığı konusunda tek bir taviz bile vermemiştir. Ne cemaatlere ne de siyasal iktidara teslim olmuştur.

Hakim Mustafa Karadağ’ın Ankara’dan Şanlıurfa’ya atanması, kabul edilemez bir sürgündür. Yargı bağımsızlığına indirilen yeni bir darbedir.Sayın Mustafa Karadağ’ın kaleme aldığı Majestelerinin Yargısı isimli makaleden hemen sonra gerçekleşmiş olması, bu sürgünü daha anlamlı kılmaktadır.

Ankara Barosu olarak, bu sürgünün altında imzası olanlara, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 2012 yılındaki Yargı-Sen yöneticisi yargıçların sürgün edilmesi nedeniyle Türkiye’yi kınadığını anımsatıyoruz.Kimseye teslim olmayan ve yargı bağımsızlığını sonuna kadar savunan yargıçların, bu sürgüne imza atanlar için de bir güvence olduğunun altını çiziyoruz.

Sürgün kararının derhal durdurulmasını ve Hakim Mustafa Karadağ’ın eski görevine iade edilmesini talep ediyoruz.

Toplumsal hukukçular olarak; yargıya ve yargıçlara yönelik siyasi baskıları ve bunun bir diğer somut örneği olan değerli meslektaşımız Mustafa Karadağ’ın sürgün edilmesini kınıyor; yargının, siyasi iktidar karşısında bağımsızlığı ve yargı mensuplarının hak ve güvenceleri için mücadele kararlılığımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

Majestelerinin yargısı – Mustafa Karadağ* (BirGün)

toplumsalhukuk