Venedik Komisyonu Raporu yayımlandı

Venedik Komisyonu Türkiye ile raporunu yayımladı. Raporda; “Yargı denetimi ihtimali olmadan medya kuruluşlarının toplu bir şekilde kapatılması gibi tedbirler, uluslararası insan hakları hukukunun gerektirdikleri ışığında kabul edilemez ve aşırı tehlikelidir” denildi

Venedik Komisyonu’nun 10-11 Mart 2017 tarihinde yapılan 110. oturumunda kabul ettiği “Son dönemde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerde yer alan medya özgürlüğüne ilişkin tedbirler hakkında görüş” adlı raporunun Türkçe çeviri metni yayınlandı.

Raporda şu hususlara vurgu yapıldı:

Venedik Komisyonu, 15 Temmuz 2016 tarihindeki başarısız darbe girişiminin hemen ardından bazı olağanüstü tedbirlerin alınması gerektiğini kabul eder. Ne var ki, kanun hükmünde kararnamelere dayanarak bireyselleştirilmiş kararlar ve zamanında yargı denetimi ihtimali olmadan medya kuruluşlarının toplu bir şekilde kapatılması gibi tedbirler, uluslararası insan hakları hukukunun gerektirdikleri ışığında kabul edilemez ve aşırı tehlikelidir. Gazeteciler hakkında, yazdıklarından dolayı açılan terör örgütü “üyeliği” davalarının artması ve suçla ilgili ve yeterli olmayan nedenlerle gazetecilerin tutuklanması için de aynı durum geçerlidir.

Venedik Komisyonu Raporu’na ulaşmak için tıklayınız