Tutuklanan Av. Barkın Timtik’e işkence cezaevinde devam etti, adalet nöbeti tutanlar gözaltına alındı

Tutuklanan avukat Barkın Timtik’in emniyette gördüğü işkencenin cezaevinde de devam ettiği ortaya çıktı. Timtik için Silivri Cezaevi Önünde “Adalet Nöbeti” başlatmak isteyen avukatlar darp edilerek gözaltına alındı. Adalet nöbetini gözaltılarla durduramayan yetkililer Timtik’i Şakran Cezaevine kaçırdı

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) genel merkez yöneticisi Av. Barkın Timtik, 15 Aralık 2016 tarihinde Büyükçekmece Kuruçeşme Cemevinde gözaltına alınmasının ardından 20 Aralık günü çıkarıldığı İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ‘terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Taziye için gittiği cemevinde darp edilerek gözaltına alınan Av. Barkın Timtik tutuklandı

Meslektaşları Av. Barkın Timtik’in tutuklanmasını protesto etmek için Timtik’in tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevin’nde 26 Aralık günü “Adalet Nöbeti” başlattı. Timtik için Silivri Cezaevi önünde başlatılan Adalet Nöbeti’ne katılan Halkın Hukuk Bürosu üyesi meslektaşlarımız Av. Aytaç Ünsal, Av. Ebru Timtik ve Av. Günay Dağ darp edilerek gözaltına alındı.

Adalet nöbeti’ne yapılan saldırının videosunu izlemek için tıklayınız.

Gözaltına alınan Av. Aytaç Ünsal: nöbetimiz yasaklanamaz

Avukat Aytaç Ünsal, 8 gün önce tutuklanan avukat Barkın Timtik’in Silivri Cezaevi’nde tek başına tutulduğunu ve kendisine kitap verilmediği belirtildi. Timtik’in kaldığı yerin havalandırma bölümünde bir kamera sistemi olduğunu ve yetkililerin Timtik’e “sizi bir süre gözlemleyeceğiz” dediğini belirtti.

Silivri Cezaevi önündeki eylemlerin İstanbul Valiliği kararıyla yasaklandığının kendilerine söylendiğini belirten avukat Ünsal, “Bunlar kimsenin bahşettiği haklar değil kazanılmış haklardır. 12 Eylül cuntası döneminde onlar bile bu hakları anayasadan çıkarmadı. Bir idari amirin, bir valinin 2 cümlesiyle bu haklar yasaklanamaz ” dedi.

27 Aralık günü ise nöbete gelen Av. Özgür Yılmaz, Av. Oya Aslan ve Av. Ayşegül Çağatay’da diğer meslektaşlarımız gibi darp edilerek gözaltına alındı.

Barkın Timtik’e emniyette uygulanan işkence cezaevinde devam etti

Tutuklandığının ertesi günü Timtik’i ziyarete giden dostları ve yoldaşları, yüzünde ve bedeninde taze morluk ve çiziklerle karşılaştı.

Barkın Timtik Şakran Cezaevi’ne nakledildi.

Adalet nöbetinin ikinci gününde ise Timtik için nöbet tutarken gözaltına alınan meslektaşları Timtik’in İzmir’de bulunan Şakran Cezaevine nakledildiğini öğrendi.

Konuyla ilgili Çağdaş Hukukçular Derneği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

DERNEĞİMİZ GENEL MERKEZ YÖNETİCİSİ BARKIN TİMTİK’E İŞKENCE DEVAM EDİYOR. BARKIN İLE DAYANIŞMAYI BÜYÜTELİM!

Bilindiği üzere, Derneğimiz Genel Merkez yöneticisi Av. Barkın Timtik, bir müvekkili için Cemevi’nde düzenlenen yemekte gözaltına alınmış, işkenceye uğradığı gözaltı sürecinin sonunda çıkartıldığı mahkemece tutuklanmıştı.
Barkın’a uygulanan işkence götürüldüğü Silivri Cezaevi’nde de bitmedi. Tutuklandığının ertesi günü Barkın’ı ziyarete giden dostları ve yoldaşları, yüzünde ve bedeninde taze morluk ve çiziklerle karşılaşarak bu işkencenin doğrudan tanığı oldular.

Barkın’ın tutuklanmasının ardından Silivri Hapishanesi önünde başlayan adalet nöbetlerine hemen her gün saldırı oldu ve meslektaşlarına sahip çıkmak isteyen avukatlar darp edilerek alındılar ancak egemenler nöbet eylemlerinin önüne geçemediler. Ve çareyi bu kez de Barkın’ı Şakran’a sürgün etmekte, adeta apar topar kaçırmakta buldular.
Şakran Cezaevi’nde benzer saldırıların devam edeceğinin emareleri vardır. Zira bu cezaevi zaten yakın zamanda işkence nedeniyle suç duyurularına konu olmuş bir cezaevidir.

Barkın ile dayanışmayı büyütmek bugün hepimizin sorumluluğudur.

Bütün dostlarımızı Barkın’a faks göndererek, kart atarak, hem bu insanlık dışı uygulamalara tepki göstermeye, hem de Barkın’a yanında olduğumuzu duyurmaya çağırıyoruz.

Barkın Timtik’e gönderilecek kart ve mektuplar için adres:
Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü Bahçedere Köyü No:63/24 Yeni Şakran Aliağa-İZMİR
Faks: 0 232 618 10 51

toplumsalhukuk