Trump’ın vize yasağı kararına Temyiz Mahkemesi’nden ret

ABD’de 7 ülke yurttaşlarına vize yasağına bir “dur” kararı da Temyiz Mahkemesi’nden geldi, yasağın uygulanma girişimi reddedildi

ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelmesiyle birlikte nüfuslarının çoğu Müslüman olan 7 ülkenin yurttaşlarına vize yasağı getirmesine ABD yargısı “dur” dedi.

Washington eyaletinden federal yargıç James Robart, Cumartesi günü anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek kararı askıya almış, Donald Trump, “Bu sözde yargıcın kararı üst mahkemede bozulacak” demişti. Adalet Bakanlığı, tüm ülke çapında geçerli olan kararın bozulması için Temyiz Mahkemesi’ne başvurdu.

Adalet Bakanlığı’nın, vize yasağı hakkında yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme kararını taşıdığı Temyiz Mahkemesi 9. Dairesi, mahkeme kararını yerinde buldu ve yürütmenin durdurulması kararına yapılan itirazı reddetti.

Adalet Bakanlığı’nın Temyiz Mahkemesi kararına pazartesi gününe kadar yanıt verme hakkı var. Temyiz Mahkemesi 9. Dairesi ABD Başkanı Trump’ın seyahat yasağının Seattle’daki Federal Mahkeme tarafından durdurulmasına ilişkin kararına itirazını reddetmesine rağmen 6 Şubat 2017 Pazartesi günü saat 15:00’e kadar Trump’ın yeni delillerle bu karara yanıt verme hakkı bulunuyor.

Ardından 3 yargıçtan oluşan bir kurul dosyayı yeniden inceleyecek. Kurul ya konu için duruşma tarihi belirleyecek ya da kararını açıklayacak.

Trump “Sözde yargıcın saçma kararı” demişti

Vize yasağı kararına ilk tepki New York Federal Mahkemesi’nden gelmiş, mahkeme kararı geçici olarak askıya almıştı. Peşi sıra Seattle Federal Yargıcı James Robart yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Buna karşın mahkeme kararından sonra Dışişleri Bakanlığı’na göre 60 bin, Adalet Bakanlığı Göçmenlik Bürosu avukatlarına göre 100 bin kişinin vizesi iptal edilmişti.

Beyaz Saray, mahkemenin aldığı yürütmeyi durdurma kararını eleştirmiş, Trump ise “sözde” olarak nitelediği yargıcın kararı için “gülünç ve saçma” yorumunda bulunmuştu.

Trump’a tepkiler büyüyor: Federal mahkeme göçmen kararını askıya aldı

Trump’ın vize yasağında durum ne; mahkemenin askıya alma kararı uygulanıyor mu?

toplumsalhukuk