Trump’a tepkiler büyüyor: Federal mahkeme göçmen kararını askıya aldı

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 7 ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklayan kararnamenin yürürlüğe girmesinin ardından New York’ta John F. Kennedy Havalimanı’nda 12 Irak vatandaşı gözaltına alınmıştı. Kararnameye tepkiler sürerken, New York Federal Mahkemesi, söz konusu başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya aldı

ABD Başkanı Donald Trump, Pentagon’a gerçekleştirdiği ilk ziyarette göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri getiren başkanlık kararnamesini imzalamış ve 7 ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişi yasaklanmıştı.

Kararname kapsamında 30 gün boyunca Irak, Libya, Suriye, Iran, Sudan, Somali ve Yemen’den gelenlerin, hangi vize veya belge ile gelirse gelsin ABD’ye alınmayacağı belirtilmişti.

Söz konusu kararnamenin Cuma günü (27 Ocak) yürürlüğe girmesinin ardından New York’ta John F. Kennedy Havalimanı’nda iki Irak vatandaşı gözaltına alınmıştı. Daha sonra gözaltı sayısı 12’ye yükselmişti.

JFK Havalimanı’nda gözaltı protestosu

New York’taki John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda 12 kişinin gözaltına alınması dün (28 Ocak) protesto edildi.

New York’ta Demokrat Partili Kongre Üyeleri ve aktivist grupların öncülüğündeki 300 kadar eylemci, JFK Havalimanı’nın 4 Numaralı Terminal’inde gözaltına alınan 12 Iraklı’nın serbest bırakılması için bir araya geldi.

Protestoda, “korkuya hayır, düşmanlığa hayır, mülteciler buraya hoşgeldiniz”, “Yasağa hayır, duvara hayır, mülteciler hoşgeldiniz” diye bağıran eylemcilerin taşıdıkları pankartların birinde, “ABD Başkanı Trump’ın azledilmesi ve eşi First Lady Melania Trump’ın da sınır dışı edilmesi” isteğine yer verildi.

Protestoya katılan New York Demokrat Parti Kongre Üyesi Nydia Velazquez ve Jerrold Nadler, Trump’ın kararına karşı açıklama yaptı.

“Bu tür eylemler ulusal güvenliğimizi baltalamakta”

Kongre üyesi Velazquez konuşmasında, “Bu tür eylemler ulusal güvenliğimizi baltalamaktadır ve bizim başkan Donald Trump bunu anlamıyor” dedi. Nadler de, “Biz köprüler ulusuyuz, duvarlar değil” ifadelerini kullandı.

Gösteriye, New York Taksi Çalışanları Birliği üyeleri de destek verdi.

Öte yandan, JFK’de gözaltına alınan 12 kişiden biri olan Hameed Khaldi Darweesh adlı Iraklı serbest bırakıldı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, İstanbul’dan JFK’ye uçtuğu belirtilen Darweesh’in, ABD Silahlı Kuvvetleri için 10 yıl tercümanlık yaptığı belirtildi.

50 kişi gözaltında

Trump’ın göreve gelişinin ilk haftasında 7 ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklamasının ardından, New York dışındaki havaalanlarında da onlarca kişi gözaltına alındı. Amerikan İslâm İlişkileri Konseyi (CAIR) İcra Direktörü Alia Salem, ABD’nin Dallas-Fort Worth Uluslararası Havalimanı’nda 50 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Federal mahkeme kararı askıya aldı

AA’nın haberine göre, New York federal mahkemesi, 7 ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya aldı.

New York federal mahkemesinde görülen duruşmada, Federal Hakim Ann Donnelly, sınır dışı kararının “onarılmaz bir zarara” neden olabileceği gerekçesiyle ABD’ye girişlerine sınırlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD’de kalması yönünde karar aldı.

toplumsalhukuk