Trump Yüksek Mahkeme’ye emek, kadın ve LGBTİ düşmanı hakimi aday gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump, Yüksek Mahkeme üyeliğine emek, kadın ve LGBTİ düşmanlığıyla bilinen hakim Neil Gorsuch’u aday gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump, yargıç Antonin Scalia’nı hayatını kaybetmesiyle boşalan Yüksek Mahkeme üyeliğine emek, kadın ve LGBTİ düşmanı, gerici kimliğiyle bilinen 49 yaşındaki federal temyiz mahkemesi hakimi Neil Gorsuch’u aday gösterdi.

Trump, düzenlediği basın toplantısında Gorsuch’u “eşi olmayan bir hukuk eğitimi almış, mükemmel bir entelektüel, anayasanın kelimesi kelimesine uygulanmasına bağlı biri” sözleriyle tanıttı.

Gorsuch ise adaylığı kabul konuşmasında tarafsızlık ve bağımsızlık ilkelerini en iyi biçimde işleteceğini, meslektaş dayanışması ve cesaret örneği göstereceğini belirtti.

Son 25 yılda bu pozisyon için aday gösterilen en genç isim olan Gorsuch’un göreve başlaması için Senato’dan onay alması gerekiyor. Ancak Senato süreci kolay geçmeyecek gibi, çünkü Gorsuch emek, kadın, LGBTİ düşmanlığı ve gericiliği ile bilinen bir isim.

Demokratlar, aday belirlenme sürecinde “aşırı muhafazakar” birinin aday gösterilmesi halinde süreci kilitleme tehdidinde bulunmuştu.

“Emekçilere karşı şirketleri korudu, kadın haklarına düşman”

Trump’ın tercihini Yahoo’ya değerlendiren Demokrat Partili Senatör Chuck Schumer, bu isim tercihi hakkında şüpheleri olduğunu söyledi. Schumer şöyle konuştu:

Hakim Gorsuch, pek çok kez emekçilere karşı büyük şirketlerin yanında tavır aldı, kadın haklarına karşı düşmanlık sergiledi ve en kötüsü de hukuk sistemine ideolojik bir yaklaşım getirdi. Bu sebeplerle onun güçlü, bağımsız bir Yüksek Mahkeme üyesi olacağından şüpheliyim.

HRC: “LGBTİ karnesi zayıf”

Human Rights Campaign’den yapılan açıklamada da Gorsuch’un LGBTİ haklarına yönelik olumsuz karnesi hatırlatıldı ve bu adaylığa karşı olunduğu belirtildi.

Kaynak: Sendika.Org, Evrensel