Trump sorumluluğu atma derdinde: “Bir şey olursa yargıcı suçlayın”

ABD Başkanı Trump, vize yasağının iptal edilmesi sonrasında karara imza atan yargıcı hedef aldı, “Bir şey olursa onu ve yargı sistemini suçlayın” dedi

ABD Başkanı Donald Trump, nüfuslarının çoğu Müslüman olan 7 ülkenin yurttaşlarına vize yasağı getirme kararının önce yerel mahkeme ardından da Temyiz Mahkemesi tarafından iptal edilmesi sonrasında ülkeye girişler yeniden başlarken, Trump ise kısa süreli sessizliğini bozdu.

Daha önce “sözde yargıç” dediği Seattle Federal Yargıcı James Robart’ı hedef alan Trump bu kararla ABD’nin kapılarının potansiyel teröristlere ve ABD’lilerin iyiliğini istemeyen kişilere açıldığını söyledi.

Trump, sosyal medya hesabından “Bir yargıcın ülkemizi böylesi bir tehlikeye atabildiğine inanamıyorum. Eğer bir şey olursa onu ve yargı sistemini suçlayın. İnsanlar içeri akın ediyor. Kötü bir durum!” dedi.

İç Güvenlik Bakanlığı’na ülkeye gelen insanları dikkatli şekilde denetlemeleri talimatı verdiğini belirten Trump, yine de mahkemelerin işleri zorlaştırdığını ileri sürdü.

Kuvvetler ayrılığına zarar vermiyormuş!

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de ABC televizyonunda yasağı savundu. Kararnamenin hayata geçmesi için ellerindeki tüm yasal olanakları kullanacaklarını dile getiren Pence, bunu “ABD’nin korunması için” sözleriyle açıkladı.

Trump’ın Yargıç Robart’ı hedef alan sözlerinin güçler ayrılığına zarar vermediğini de iddia eden Pence, “Bence ABD halkı mevcut başkanın aklındakileri açıkça ve dosdoğru bir şekilde söylemesine oldukça alışık” dedi.

Trump’ın vize yasağı kararına Temyiz Mahkemesi’nden ret

toplumsalhukuk