Toplumsal savunma işkenceye alışmayacak!

Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi(AHM) ve İnsan Hakları Merkezi(İHM) Av. Barkın Timtik’in gözlatına alınması ve gözaltında işkenceye maruz kalması ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı

“İşkenceyi Kanıksamayacağız! Avukatlık Meslek Onurunu Koruyacağız! Avukat Haklarından Vazgeçmeyeceğiz!” ifadelerine yer verilen ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İstanbul Barosu’na kayıtlı meslektaşımız Avukat Barkın TİMTİK, 15.12.2016 tarihinde gözaltına alınmış ve 19.12.2016 tarihinde tutuklanmıştır.

Müdafii olan meslektaşlarımız tarafından, Avukat Barkın TİMTİK’in yakalama esnasında gaz ve plastik mermilere maruz kaldığı; saçlarından sürüklenerek polis aracına götürüldüğü; polis aracında yumrukla darp edildiği ve başına dayanan silahla tehdit edildiği iddia edilmektedir.
Hem anayasa hem de AİHS hükümlerine göre, işkence hiçbir hal ve koşulda askıya alınamayacak veya ihlal edilemeyecek yasaklardandır ve tüm uluslararası metinlerde insanlığa karşı suç olarak tanımlanmıştır.
Gerek savunmanın temsilcisi olan biz avukatlar, gerekse haklarını hiçbir ayrım yapmasızın savunmaya çalıştığımız vatandaşlar üzerinde OHAL ile birlikte hukuka aykırı uygulamalar günden güne artmaktadır.
Her ne koşulda ve kime karşı olursa olsun işkence hiçbir şekilde meşru görülemez.

Meslektaşımıza yönelik işkence iddiasının ivedilikle ve ciddiyetle araştırılmasını ve sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmasını mesleğimiz ve insan oluşumuzun gereği olarak talep ediyoruz.

İşkenceyi Kanıksamayacağız!

Avukatlık Meslek Onurunu Koruyacağız!

Avukat Haklarından Vazgeçmeyeceğiz!

ANKARA BAROSU AVUKAT HAKLARI MERKEZİ

ANKARA BAROSU İNSAN HAKLARI MERKEZİ

toplumsalhukuk