Tek tip kıyafet uygulaması Ankara’da başladı

Müvekkil görüşmesi için gittiği Sincan Cezaevi’nde müvekkilinin tek tip kıyafetle görüşmeye geldiğini toplumsalhukuk.net’e aktaran avukat tek tip kıyafet uygulamasının başladığını belirtti

FETÖ yargılamaları devam ederken bir sanığın üzerinde Türkçe’de kahraman anlamındaki “hero” yazılı tişört ile gelen sanığın bu tişörtü giymesi üzerine kamuoyunda başlayan tartışmalar sonrası Erdoğan tek tip kıyafete geçileceğini açıklamıştı.

Bu açıklamanın ardından tek tip kıyafetin insanlık onuruna yaraşır bir uygulama olmadığı hukuk camiasında tartışılırken toplumsalhukuk.net’e konuşan bir avukat; müvekkil ziyareti için Ankara’nın Sincan ilçesinde bulunan cezaevine gittiğinde müvekkillerinin görüşmeye tek tip kıyafetlerle getirildiğini aktardı. Görüşmeyi aktaran avukat şunları söyledi:

Sincan T tipinde adli suçlardan tutuklu ve hükümlü iki ayrı müvekkil ile geçen hafta görüşmeler yaptım. Her ikisi de görüşmelere turuncu göğsünde CİK yazan tişört ve bol lacivert kumaş pantolon ile geldiler. Ne oluyor diye sorduğumda “koğuş içerisinde kıyafet sıkıntısı yok fakat aile-avukat görüşü için dışarıya çıktığımızda ya da posta kargo işlemleri için koğuştan çıkarıldığımızda bunları giymek zorundayız” dediler. Müvekkilim cezaevi içerisinde çalıştırılan hükümlülerin çalışırken  bu kıyafetleri giydiğini aktardı. Ayrıca L tipi ve T tipi adli tutukluları SEGBİS görüşmelerine de bahsettiğim turuncu tişörtler ile çıkıyorlar.

Böylece Erdoğan’ın açıkladığı tek tip uygulaması ilk olarak Ankara Sincan Cezaevi’nde direnç görmeyecekleri gruptan direnç görmeyecekleri bir kıyafet ile adli mahkumlarda uygulanmaya başladı.

toplumsalhukuk