Suruç Katliamı davası başlayamıyor: 21 aylık bekleyiş dava günü de sürdü

Suruç Katliamı’nın ilk duruşmasının bugün Urfa’nın Hilvan ilçesinde görülmesi gerekiyordu. Ancak 21 aydır bekleyen dava, bir gün önceden kalma başka bir dava olduğu gerekçesiyle başlamadı

Urfa’nın Hilvan ilçesinde bulunan 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bu sabah saat 9.00’da başlaması beklenen Suruç Katliamı’nın ilk duruşması görülmüyor. Sabah erken saatlerden itibaren duruşmanın görüleceği cezaevi önünde toplanan aileler 21 aylık adalet bekleyişinin ardından bugün de bekletiliyor. Mahkeme heyetinin belirttiğine göre dünden kalan bir başka dosya olması nedeniyle Suruç Katliamı davasının bugün saat 16.00’da görülmesi bekleniyor. Mesai saati bitiminin 17.00 olması nedeniyle dava yarına sarkacak olsa da aileler Suruç Katliamı’nda yitirilenlere ve adalet taleplerine sahip çıkmak için sıcağın altında duruşma saatini bekliyor.

21 ay önce gerçekleşen ve 33 kişinin hayatını kaybettiği IŞİD tarafından gerçekleştirilen Suruç Katliamı’nın ilk duruşmasının 1’i tutuklu, 2’si firari sanığının yargılanacağı davaya il dışından gelenler duruşma nedeniyle, yoğun güvenlik önlemleri ile karşılaştı.

Suruç için Adalet Platformu adına konuşan avukat Gülhan Kaya da “Suruç Katliamı aydınlatılsaydı, bugüne kadar yaşanan birçok katliam önlenebilirdi” diyerek davanın eksikliklerine vurgu yaptı. Dosyanın iki sanığının firari olduğunu bulunabilen tek sanığın ise bu dosyadan tutuklu olmadığını hatırlattı.

Ne olmuştu?

20 Temmuz 2015’te, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla, Kobanê’ye oyuncak ve insani yardım malzemeleri götürmek için Suruç’ta olan 300 genç, konakladıkları Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptıkları sırada intihar saldırısı gerçekleşti.

Meydana gelen patlamada 33 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıyla ilgili soruşturmaya 23 Temmuz 2015’te “dosya içerisinde bulunulan belgelerin incelenmesinin soruşturmanın amacını tehlikeye düşüreceği” gerekçesiyle gizlilik kararı getirildi.

Katliama ilişkin, 9 Ocak 2017’de görülen kamu görevlilerin yargılandığı davada, dönemin ilçe emniyet müdürü Mehmet Yapalıal’a “görevi ihmal ve kötüye kullanma” suçundan 7 bin 500 TL para cezası verildi, ceza 12 takside bölündü.

Suruç Katliamı’yla ilgili açılan tek davada karar: 33 canın bedeli 12 taksitle 7 bin 500 lira!

Saldırıda ölenlerin isimleri: Koray Çapoğlu, Cebrail Günebakan, Hatice Ezgi Sadet, Uğur Özkan, Nartan Kılıç, Veysel Özdemir, Nazegül Boyraz, Kasım Deprem, Alper Sapan, Cemil Yıldız, Okan Pirinç, Ferdane Kılıç, Yunus Emre Şen, Çağdaş Aydın, Alican Vural, Osman Çiçek, Mücahit Erol, Medali Barutçu, Aydan Ezgi Salcı, Nazlı Akyürek, Serhat Devrim, Ece Dinç, Emrullah Akhamur, Murat Yurtgül, Erdal Bozkurt, İsmet Şeker, Süleyman Aksu, Büşra Mete, Duygu Tuna, Polen Ünlü, Nuray Koçan, Vatan Budak, Mert Cömert.

toplumsalhukuk