Soma Katliamı Davasında Açıklanacak Kararın Ardından Adalet Yürüyüşü Başlıyor

Soma Katliamı Davasında 9 Temmuz’da açıklanacak kararın ardından bir kez daha adalet için yollara düşülecek

Soma Katliamı Davası 27-28-29 Haziran tarihlerinde görülen duruşmalarda sanık savunmalarının tamamlanmasının ardından Mahkeme kararını açıklamak üzere duruşmayı 9 Temmuz 2018 tarihine ertelemişti.

9 Temmuz 2018 tarihinde görülecek karar duruşmasının ardından aileler adalet talebiyle yola çıkacak.

Katliamda hayatını kaybeden Uğur Çolak’ın annesi Gülsüm Çolak “Evlatlarımız İçin Adalet Diyerek Yola Çıkıyoruz” diyerek yaptığı açıklamada katliamın sorumlularının bilinçli taksirden cezalandırılmasını isteyen savcılık mütalaasının adalet umutlarını azalttığını, adalet talebini daha yüksek sesle dile getirmek üzere yola çıkacaklarını açıkladı. Açıklamanın tam metni:

Bildiğiniz gibi ülke tarihinin en büyük iş cinayeti olan Soma Katliamı’nın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’de süren davasında sona yaklaşılıyor. Biz Soma Katliamı’nda evlatlarını yitiren annelerin üç yıldır devam eden Soma Davası’nda sorumluların hak ettikleri cezayı alacaklarına dair umudu giderek azalıyor. Mahkemenin vereceği cezanın yeterli olmayacağını düşünerek, adalet talebimizi yeniden, daha yüksek bir sesle dile getirmek için yola çıkıyoruz.

3 yıldır süren davada her türlü baskı ve zorbalığa şahit olduk. Mahkeme heyetinin değiştirilmesi,  sanıklara ödül niteliğinde bir mütaala hazırlanmış olması, avukatımız Selçuk Kozağaçlı’nın göz altına alınması ve de en önemlisi uydurma bir sabotaj iddiası ile tüm dava süreci yukardan müdahalelerle çarptırılmıştır. Gerçek suç örtbas edilmek istenmiştir.

Karar duruşmasının hemen ardından yola çıkarak, Ankara HSYK önüne kadar bir yolculuk planlıyoruz. Bu yolculukta çeşitli duraklarda iş cinayetinde evlatlarını yitirmiş, adalet arayışını sürdüren anneler ile  buluşmalar gerçekleştireceğiz. Amacımız, evlatlarını haksızca yitiren ve adalet talepleri susturulan annelerin sesine ses katmak, onlarla dayanışmak ve  mahkeme salonlarına sıkışan sesimizi sokağa taşımaktır.

Sizden talebimiz, bu yolculukta bizleri yalnız bırakmamanızdır. Yolculuk esnasında bizlere sunacağınız her türlü katkı bizler için anlamlıdır.

toplumsalhukuk