Soma Davası’nın 14. grup duruşması tamamlandı: Bilirkişi hakkında suç duyurusu

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Soma Davası’nın 14. grup duruşması tamamlandı. Mahkeme katılan vekillerinin talebi doğrultusunda bilirkişi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Maden hakkında suç duyurusunda bulunulmasına, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma 23 Ocak 2017 tarihine ertelendi

Soma Davası’nın 14.grup duruşması dün (19 Aralık) başlamıştı.  Duruşmada bir kısım sanık mahkeme başkanının bilirkişilerle iletişimi kolaylaştırması amacıyla kurduğu WhatsApp grubunu gerekçe göstererek reddi hakim talebinde bulunmuştu. Sanıkların bu talebinin reddi üzerine mahkeme tarafların bilirkişi ek raporuna karşı beyanlarını almaya başlamış ancak sanık müdafiilerinin ek rapora karşı beyanları tamamlanmadığı için duruşma bugüne (20 Aralık) ertelenmişti.

Soma Davası’nın 14. grup duruşması’nın ilk günü: Sanıklar yine reddi hakim talebinde bulundu

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün devam eden duruşmada sanık avukatları yeni bir bilirkişi heyetinin oluşturulmasını ve yeniden rapor alınmasını talep etti. Sanık avukatlarının ek rapora karşı beyanlarının tamamlanmasının ardından mahkeme ara kararlarının açıklamak üzere duruşmaya ara verdi.

Karar: Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, görevini yapmaktan kaçınan bilirkişi hakkında suç duyurusunda bulunulmasına

Verilen aranın ardından mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, yeni bilirkişi heyeti ve yeni bilirkişi raporu hazırlanması taleplerinin reddine, ayrıca bilirkişi heyetinde yer alan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Maden’in heyetten çekilme talebi ve gerekçelerinin reddine ve bilirkişilik görevinin gereğini yapmaktan kaçındığı gerekçesiyle hakkında Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Av. Seçil Ege Değerli: Katliamdaki tüm sorumluların ortaya çıkarılması, adil bir şekilde yargılanmaları ve cezalandırılmalarını istemeye, sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz

Duruşma sonrası Toplumsal Hukuk olarak görüşlerine başvurduğumuz Soma Davası avukatlarından Manisa Barosu Genel Sekreteri Av. Seçil Ege Değerli şöyle konuştu:

Mahkemenin ara kararlarını olumlu değerlendiriyoruz. Sanıklar ve müdafiileri bir önceki celse eleştirdikleri kök rapora tekrar dayandılar. Çünkü ek rapor ile birlikte sanıkların sorumlulukları daha net bir biçimde belirlenmiş, kök rapordaki muğlak ifadeler açıklığa kavuşturulmuş oldu. Sanıklar ve müdafiileri  ek raporun daha da aleyhlerine olduğunu görünce bu sefer de kök rapora tekrar sarıldılar. Sanıklar özellikle çekilme talebinde bulunan bilirkişinin dilekçelerindeki beyanlar üzerinden davayı itibarsızlaştırmaya ve heyet üzerinde baskı oluşturmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Sanıkların davanın ağırlığı ve önemi karşısında bir ceza yargılamasında savunmaya esas teşkil etmeyecek hafiflikte ve ciddiyetsizlikte olan bu beyanları artık ileri sürebilecekleri hiçbir şeyin kalmadığını göstermektedir.

Bu aşamadan sonra usuli olarak savcının mütalaasını vermesini ardından da mütalaaya karşı mahkemenin davanın taraflarına mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre vermesini ve beyanların ardından yargılamayı bitirmesini bekliyoruz. Bu süreç içerisinde biz esasa ilişkin son beyanlarımızı sunmaya  hazırlanacağız. Bu arada ek davanın da ana dava ile birleşmesini bekliyoruz. Bir sonraki duruşmada ana dava ile birleşirse birleşen davadaki sanıklara (Alp Gürkan, Mustafa Yiğit, Hayri Kebapçılar, Haluk Evinç, Murat Bodur) ana davadaki beyan ve raporlara karşı beyanda bulunmak üzere süre verilecektir. Birleşen ek davadaki sanıklara ana davadaki beyan ve raporlara beyanlarını sunmaları ve son savunmalarını sunmaları için süre verileceğinden 23 Ocak’taki duruşmadan sonra en fazla bir duruşma daha dava ertelenecektir. Ek davadaki sanıkların toplanmasını istedikleri deliller ve tevsi-i tahkikat talepleri olur ve bu mahkemece kabul görürse bu durum süreci biraz daha uzatacaktır.

Biz her zaman Manisa Barosu olarak ve baromuza kayıtlı olup davayı takip eden meslektaşlarımızla ailelerin yanında olmaya onların haklarını aramaya devam edeceğiz. Bu katliamdaki tüm sorumluların ortaya çıkarılması, adil bir şekilde yargılanmaları ve cezalandırılmalarını istemeye, sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Dava sonrası  açıklama yapan Av. Can Atalay ise şu ifadeleri kullandı:

Burada bugün görece azdık, çünkü birçok yerde avukatlarımız  gözaltına alınıp tutuklanıyor. Ama bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bizler burada olmasak da ailelerin burada kalabalık bir şekilde davayı sahiplenmesi lazım. Son düzlüğe girdik. Bu dava sadece Soma’nın değil tüm madencilerin davasıdır.

Aileler: 26 Aralık’ta Alp Gürkan’dan hesap sormak için İstanbul’dayız

26 Aralık’ta saat 10.30’da İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “asıl patron benim” diyen Alp Gürkan hakkında açılan ek davanın talimat duruşmasının görüleceğini belirten aileler, Soma’dan İstanbul’a giderek davanın takipçisi olacaklarını, hesap soracaklarını söyledi.

Mahkeme duruşmayı 23 ocak 2017 saat 09.00’a erteledi.

toplumsalhukuk