Soma Davası’nın 13. grup duruşması’nda ek rapor okundu katliamın göz göre göre geldiği bir kez açığa çıktı

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Soma Davası’nda beklenen ek rapor geldi. Raporun okunmasının ardından katılan vekilleri ek rapora karşı beyanda bulundu. Beyanların ardından Cumhuriyet Savcısı mütalaasını vereceği esnada SEGBİS sisteminde arıza meydana geldi. Arıza giderilemediği için duruşma ertelendi.

 

13 Mayıs 2014 günü Manisa ili Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında 301 maden işçisi katledilmiş, 162 maden işçisi ise katliamdan yaralı kurtulmuştu. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6’sı tutuklu 46 sanığın yargılandığı davada kök rapora karşı yapılan itirazlar sonucu ek rapor aldırılmasına karar verilmişti. Ek rapor geldiği bu duruşmada ek rapor okundu.

Soma davasında beklenen ek rapor: Soma faciası benzersiz bir iş kazasıdır

Ek raporun okunmasının ardından rapora karşı katılan vekilleri söz alarak beyanda bulundu. İlk olarak söz alan Av. Selçuk Kozağaçlı:

Ramazan Doğru celse arasında verdiği yazılı beyanında ocaktaki yapılmayan ve hayata geçirilmeyen projelerin hayata geçirilmediğini itiraf etmiştir. Bu da bizim davanın başından beri söylediklerimizi doğrulmaktadır. Şirket yetkilileri kar hırsı uğruna projeleri hayata geçirmeyerek işçileri katletmiştir.

dedi.

Kozağaçlı’nın beyanlarının ardından söz alan Av. Denizer Şanlı ek raporun şirketin katliama bile bile sebebiyet verdiğini belirterek şunları söyledi:

Ek rapor davamızın müstakbel sanıklarından özellikle Alp Gürkan ve Hayri Kebapçılar’ın asli sorumluluğunu doğrudan ortaya koymaktadır. Bu kişiler hakkında açılan ek dava birleştirme taleplidir. Bu davanın soruşturma safhası sürüncemede bırakılmış ancak biz avukatların ısrarlı takibi sonucu geçte olsa dava açılmıştır. Ancak savcılık iddianamede “bilinçli taksirle insan öldürme” suçundan ceza istemiştir. Bu suç tanımı hatalıdır. Ana rapor ve ek raporda da açıkça görüleceği üzere ek dava açılan 5 kişi olası kastla insan öldürme suçundan cezalandırılmalıdır. Geçen hafta talimatla ifadesi alınan Haluk Evinç bölge müdürü olmasına rağmen ne kendi sorumlu olduğu ocağı biliyor ne de acil eylem planı yöneticisi olduğunu biliyor. Bu durum ve manzara bu şirketin katliamı bile bile sebebiyet verdiğini, katliamın gözgöre göre geldiğini göstermektedir. Sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep ediyoruz.

Soma Davası’nda sanık müdür: olay anındaki kriz yönetimi başarılıydı

“Sorumlulukları bir kez daha belgelenen kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulmalıdır”

Şanlı’nın ardından söz alan katılan vekillerinden Av. İbrahim Arzuk ise beyanında:

Bu ek raporda kamu görevlilerinin sorumluluğu açıkça ortaya konulmuştur. Bu ek raporun gerekli soruşturmaların açılması için ilgili bakanlıklara gönderilmesi gerekmektedir. Aynı biçimde Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Kömür İşletmeleri, Maden İşleri Genel Müdürlüğü yetkileri ve bakanlar hakkında ek rapor uyarınca savcılığa yeniden suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir.

dedi.

Av. Arzuk’un beyanlarının ardından mahkeme başkanı Cumhuriyet Savcısı’ndan mütalaa istedi. Savcının mütalaaya başladığı esnada Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi(SEGBİS) ile kayıt yapılan duruşmada SEGBİS arızalandı. Arızanın giderilmesi için duruşmaya 15 dakika ara verildi. Verilen arada arızanın giderilmesi için gelen adliye teknik personeli arızanın en az 5 günlük bir çalışma sonucu giderilebilecek bir arıza olmasını belirtmesinin ardından mahkeme personeli tarafından durum tutanak altına alındı.

Sanıkların tutuk durumunun incelenmesi için zorunlu süre olan 30 günlük sürenin dolmadığını gözönünde bulunduran mahkeme sanıklara ve sanık müdafiilerine rapora karşı beyanda bulunmak için süre vererek duruşmayı 19 Aralık 2016 saat: 09.00’a erteledi.

toplumsalhukuk