Soma Davasında Karara Doğru Sanık Ertan Ersoy: Bize Fakültede Bunları Öğretmediler


Soma Katliamı Davasının 22. grup duruşmalarının üçüncü gününde sanıklar savunmalarına devam etti. Sanıklardan Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy 269 işçinin öldüğü S panolarında seri havalandırmanın riskli olduğunu öngörmediğini, üniversitede okurken fakültede kendisine böyle bir eğitim verilmediğini iddia ederek, ders notlarını gösterdi. Ersoy’un savunmalarının ardından duruşma 27 Haziran’a ertelendi

Yaklaşık 3 senedir Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma maden faciasının 5’i tutuklu 52 sanıklı ceza davasında savcılık mütalaasının ardından savunmalar veriliyor. Ceza davasının birinci gününde müşteki avukatlarının beyanlarını sunmasının ardından tutuklu sanıklar Soma Kömürleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ve şirketin Genel Müdürü Ramazan Doğru’nun savunmalarını tamamlamış ve dün(20 Haziran) sanıklardan Akın Çelik ve İsmail Adalı savunmalarını sunmuş duruşma bugüne (21 Haziran) ertelenmişti.

Bugün görülen duruşmada şirketin Teknik Nezaretçi olan ve madendeki işçi sağlığı ve güvenliğine aykırı durumları tespit ederek bunları işverene bildirmekle yükümlü olan Maden Mühendisi Ertan Ersoy esasa ilişkin savunmasını gerçekleştirdi.

Ersoy: Bize Fakültede Eğitim Vermediler

S panolarında yapılması düşünülen fakat yapılmadığı için S panolarında 269 işçinin ölmesinin en büyük nedeni olan havalandırmayı neden yapmadıklarını eğitim aldığı fakültede derslerde bu konuda eğitim almadığını söyleyerek açıklamaya çalıştı. Konuyla ilgili olarak ders aldığı Prof. Dr. Vedat Didari’nin ders notlarını gösteren Ersoy, ders notlarında havalandırma yöntemlerinin anlatıldığını, kendilerinin S panolarında seri havalandırma kurduklarını, paralel havalandırma kurmadıklarını, seri havalandırmanın riskli olduğunu öngörmediklerini, ders notlarında da seri havalandırma ve paralel havalandırmanın nasıl olduğunun anlatıldığını, seri havalandırma yasak olsaydı anlatılmaması gerektiğini, anlatıldığına göre kullanılabilir bir yöntem olduğunu ifade etti.

Mahkeme Başkanı: Neyin Gerekli Olduğunu Belirlemek İşverenin Görevi

Ersoy ders notlarını göstermeye devam ederken mahkeme başkanı Salih Pehlivanoğlu araya girerek, seri havalandırmanın yasak olduğuna dair bir iddia olmadığını, işçi sağlığı ve güvenliği mevzuatında her şeyin nasıl yapılacağının değil, güvenlik için işverenin her türlü önlemi almak üzere ön çalışma ve bu ön çalışma doğrultusunda gerekli tedbirleri ne şekilde gerekiyorsa alması gerektiğinin genel hatlarıyla düzenlendiğini, maden sahasında hangi havalandırmanın uygun olup olmadığının maden sahasının yapısına göre tespit edilebileceğini söyledi.

Ardından Ersoy savunmasına devam etti. Ersoy’un savunmasını tamamlamasının ardından tutuksuz sanıkların savunmalarına geçildi. Tutuksuz sanık Yasin Kurnaz savunmasını tamamladıktan sonra mahkeme başkanı İlçe Seçim Kurulu Başkanı olması sebebiyle duruşmaya önümüzdeki hafta devam edileceğini açıkladı.

Bir Sonraki Duruşma Seçimlerden Hemen Sonra

Mahkeme heyeti tutuksuz sanıklar ve sanıklar müdafiilerinin savunmalarıyla duruşmaya devam etmek üzere duruşmayı 27 Haziran 2018 tarihine erteledi.

toplumsalhukuk