Soma Davası’nda Cumhuriyet Savcısı’ndan ailelere: Ölülerinizle başbaşa kalın!

Soma’da 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma Davası’nda sanıklar ve müdafiilerinin beyanlarının ardından savcılığın mütalaa vermesi gerekirken savcılık FETÖ soruşturması bahanesiyle mütalaa vermedi. Av. Denizer Şanlı savcı ailelere açıkça “ölülerinizle başbaşa kalın” demektedir diyerek tepki gösterdi

Bugün (18 Nisan) Soma Davası’nın 19.grup duruşmasında sanıklar ve sanık müdafiileri müşteki-mağdur avukatlarının beyanlarına karşı beyanda bulundu. Beyanların ardından iki duruşmadır mütalaa vermesi gerekirken mütalaa vermeyen Cumhuriyet Savcısı Şükrü Akyıl’ın mütalaa vermesi bekleniyordu. Ancak Cumhuriyet Savcısı suç duyurusunda bulunanın sanık Can Gürkan olduğu, şüphelisi olmayan, gizlilik kararı olan Soma’yı FETÖ’nün yaptığını iddia eden soruşturma dosyasını gerekçe göstererek bu soruşturma dosyasının beklenilmesine karar verilmesini ve tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Savcının bu kararı aileler ve avukatları tarafından tepkiyle karşılandı. Savcının sanıklarla el ele vererek Soma Davası’nı FETÖ’ye bağlamaya çalıştıkları yorumlarına neden oldu.

Av. Denizer Şanlı: Savcılığın bu kararı “ölülerinizle başbaşa kalın” anlamına gelmektedir!

Savcılığın bu mütalaasının ardından aileler adına beyan bulunan Av. Denizer Şanlı şu beyanlarda bulundu:

Heyetin yarına kadar savcılığa esas hakkındaki mütalaasını sunması için süre verilmesini talep ediyoruz. Biçimsel anlamda savcı ile her ne kadar aynı tarafta olsakta geldiğimiz nokta da sayın savcı kamu adına talepte bulunma işlevini yitirmiştir. Sayın savcı kısıtlılık olan bir dosyada hangi belgeye, delile göre Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmasının beklenmesini istemiştir.

Dosyamızda onlarca bilirkişi raporu var. Hatta bunlardan biri de TBMM raporu, TBMM raporunda ve diğer raporların hiçbirinde sabotaj yönünde bir ifade yok. Aynı şekilde yine duruşmada dinlenen işçilerin hiçbiri sabotaj yönünde bir ifade vermemiştir.  3 celse önce mütalaamız hazır diyen savcılık olmayan delillerle bekletme talep etmektedir. Sanıkların sırf dosyayı uzatmak, süre kazanmak için uydurduğu bir suç duyurusunun kumpasının içinde düşüyor. Savcılığın bu kararı “ölülerinizle başbaşa kalın” anlamına gelmektedir.

Türkiye’de son dönemde kavramların içini boşaltıp, kendilerine çeken bir zalimler iktidarı var. Bu iktidar bugün burada Soma’da sanıklar aracılığı ile “siyasi baskı var, dosyada hiçbir şey araştırılmıyor” denilerek var edilmeye çalışılıyor.

Siyasi baskı bu değildir. Siyasi baskı tam olarak savcının yaptığıdır! Bu kavramın içini boşaltamazsınız! Siyasi baskının ne olduğunu biz çok iyi biliyoruz. Sayın mahkeme savcının bu talebini reddetmeli ve savcıya yarına kadar mütalaasını sunması için süre vermelidir.

Şanlı’nın beyanlarının ardından diğer müşteki avukatları söz aldı. Bu beyanların ardından söz alan sanık Can Gürkan beyanda bulunurken mağdur-müşteki avukatlarına siz susun diyerek bağırdı. Bunun üzerine salon karıştı.

Salondaki gerginlik yatışmayınca mahkeme başkanı duruşmayı yarın (19 Nisan) 09.00’a erteledi.

toplumsalhukuk