Soma Davası’nda 20. grup duruşma tamamlandı: Tahliye yok

Soma Katliamı’nın ardından geçen 33 aydır devam eden yargılamada savcı mütalaa sunmadı. Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi

Soma Katliamı davasının ilk gününde (dün) madenci aile avukatları ve vefat eden madencilerin yakınları beyanda bulunmuştu.

Soma Davası’nda 20. grup duruşma: “Mahkeme heyeti tarafsızlığını yitirmiştir”

Bugün (10 Ocak) ise madende hayatını kaybeden Koray Karadağ’ın maden mühendisi olan babası Cihat Karadağ teknik açıdan bilgileri ve beyanlarını mahkemeye sundu.

Karadağ’ın ardından söz alan Cumhuriyet Savcısı Süleyman Topan esasa ilişkin beyanda bulunmadı. Savcı Topan, Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nda sanık Can Gürkan’ın suç duyurusu üzerine yürüyen ve üzerinde kısıtlılık kararı bulunan dosyanın mahkemece incelenip iade edilmek üzere istenilmesini, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini mütalaa etti.

Savcının mütalaasından sonra sanıklar ve müdafiileri beyanda bulundu. Beyanların tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti ara kararlarını açıkladı.

“Sabotaj dosyasının incelenmek üzere istenilmesine”

Mahkeme, sanık avukatlarının yeniden bilirkişi raporu alınması talebinin reddine karar verdi. Heyet, sanıklara esasa ilişkin savunmalarını sunmak üzere bir sonraki celseye kadar süre verdi. Heyet ayrıca sanık Can Gürkan’ın sabotaj iddiasıyla yaptığı, kısıtlılık kararı sebebiyle erişilemeyen ve davanın bir yıldır ilerlememesine neden olan Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dosyasının incelenip iade edilmek üzere istenilmesine karar verdi.

“Tahliye yok”

Mahkeme heyeti son olarak tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 26 Mart 2018 saat:09.00 tarihinde görülecek.

toplumsalhukuk