Soma Davası avukatlarından yandaş haber sitelerine suç duyurusu

Soma Davası ailelerinin avukatları, davaya ve kendilerine ilişkin yandaş basın tarafından yapılan asılsız haberlere ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı

Soma Davası avukatları, aileler, CHP milletvekilleri Tur Yıldız Biçer ve Özgür Özel bugün (24 Ocak) 15. grup duruşmalarının devam ettiği Akhisar Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Avukatlar, davaya ve kendilerine ilişkin yapılan asılsız haberler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Duruşmaların 2. gününde verilen arada açıklama yapan aile avukatları, yandaş basında Soma Katliamı’nın FETÖ sabotajı olduğuna dair, sanık avukatlarının beyanlarını destekleyen asılsız haberlerin yapıldığını belirtti. Ayrıca aile avukatlarının “terör örgütlerini temsilen” davayı takip ettiklerine dair haberler yapıldığını belirten avukatlar, yandaş haber sitelerinin yargılamayı etkilemeye çalıştıklarını söyledi.

Davanın ikinci oturumu öncesi, CHP Manisa milletvekilleri Özgür Özel ve Tur Yıldız Biçer’in de katılımıyla basın açıklaması yapıldı. Müdahil avukatlarından Denizer Şanlı yaptığı açıklamanda, bazı basın ve yayın organları hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. Şanlı, “Soma Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç dilekçesini bu öğleden sonra buradan vermeyi düşünüyorduk. Ancak beyanlar için sıra yeni bize geldiği için suç duyurusunu yarın sabah Soma Cumhuriyet Savcılığı’na vereceğiz. Burada basını ve kamuoyunu bilgilendirmek için bu basın açıklamasını yapma gereği hissettik” dedi.

www.sabah.com.tr, www.haber7.com, www.turkiyegazetesi.com.tr, www.iyigunler.net, www.ekonomiguncel.com, www.internethaber.com, www.superpoligon.com ve www.memurhaber.com haber sitelerinin sorumlu müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunulacaklarını belirten Avukat Şanlı şu ifadeleri kullandı:

Davadaki tüm belgeler, bilgiler, bilirkişi raporları, uzman raporları olayın gerçekleşmesindeki sanıkların sorumluluğunu ağır kusurlarını, ihmallerini, bu iş cinayetinin oluşmasına neden olan kişileri ve onların fiillerini açık olarak ortaya koydu. En son bilirkişi raporu da bu biçimde belirlemelerde bulundu. Davanın sonuna geldikçe sanıkların sorumlulukları daha açık bir biçimde ortaya çıkıyor. Sanıklar, aslında baştan beri davada yarım ağızla söyledikleri şeyleri tam ağıza çevirdi. Kabaca bu işin bir sabotaj sonucu meydana geldiği gibi ifadeleri ve beyanlarını daha sık dile getirdiler. Gerçek dışı, soyut, hiçbir dayanağı ve delili olmayan bu beyanları da sıklıkla dile getirdiler. Yargılamayı bu yönde etkilemek için ipe sapa gelmez açıklamalarda bulundular. Bir takım medya ve basın yayın organlarında, malum bir takım basın yayın organlarında çıkan haberlere adı sanı duyulmayan ama bir takım amaçlara hizmet ettiği belli olan internet sitelerinde bir takım haberler çıktı. Haberlerin özü şu; ‘Mağdur aile avukatlarının aslında terör örgütünün faaliyetlerini yürüttüğü, mahkeme heyetinin paralel ve gizli bir yargılama yaptığı, mahkeme heyetinin WhatsApp’dan yargılama yürüttüğü, sanıkların bütün taleplerini reddettiği, aslında gerçeklerin ortaya çıkarılmasına engel olduğu’ gibi ipe sapa gelmez birçok suçlama ve birçok haber bu basın ve yayın organlarında çıktı. Bu basın yayın organlarından bu haberlerin çıkmasının nedeni ve amacı mahkemede sanıkların yapamadığı senaryoyu, medya organlarında göstererek bir etki alanı yaratıp, mahkemeyi yönlendirme, etkisi altına alma, belli bir kamuoyu yaratma amacına yöneliktir. Biz bu haberlerin iftira, hakaret ve adil yargılamaya teşebbüs başlıkları altında Türk Ceza Yasası’nı ihlal ettiğini düşünüyoruz. Suç duyurumuz da bu yöndedir ve yarın Soma Cumhuriyet Savcılığı’na verilecektir.

CHP Manisa Milletvekili Tur yıldız Biçer de bu şikayete müdahil olduklarını belirtip, Soma Davası’na sonuna kadar sahip çıkacaklarını söyledi.

AKP elini FETÖ sabunu ve şampuanıyla yıkıyor!

AK Parti elindeki tüm kiri, iktidar olduğu süre içindeki tüm kanı yıkamak için bulduğu bir sabunu, bir şampuanı FETÖ’yü kullanıyor” diyen CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ise şunları söyledi:

Şimdi de Soma’daki sorumluluklarını, ellerindeki kiri ve kanı FETÖ şampuanı ile yıkamak Soma’ya sabotaj deyip kendilerini aklamak istiyorlar. Bunu Uludere için yaptılar, bunu Rus uçağının düşürülmesi için yaptılar, bunu Hrant Dink cinayeti için yaptılar, şimdi de burası için söylüyorlar. Buna karşı yarın Soma’da bir suç duyurusunda bulunacağız ve bu meselenin peşini bırakmayacağız.

Aile avukatları yarın (25 Ocak) Soma Cumhuriyet Savcılığı’na; hakaret, iftira, yargı görevi yapanı, bilirkişi veya tanığı etkilemeye teşebbüs, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüsten suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Suç duyurusu dilekçesinin tam metni için tıklayınız.

toplumsalhukuk