Sermaye yandaş basın el ele: Soma Katliamı FETÖ sabotajı!

Soma Davası’nda katliamın gerçekleştiği ocağın sahibi Alp Gürkan’ın yargılamaya dahil edilmesinin ardından yandaş basında Soma’nın FETÖ sabotajı olduğuna ilişkin yalan haberler çıkmaya başladı

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Soma Davası’nda geçtiğimiz hafta şirketin CEO’su tutuklu sanık Can Gürkan’ın Soma Katliamı’nın FETÖ sabotajı olduğundan bahisle suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıkmıştı. Pazartesi günü (26 Aralık) de katılan vekillerinin uzun süren çaba ve girişimleri sonucu davaya dahil edilen “asıl patron benim” diyen Alp Gürkan’ın ifade verdiği talimat duruşması görülmüştü.

Sanık sandalyesine oturan sermayedardan ısmarlama haber

Alp Gürkan’ın talimat duruşmanın hemen ardından www.iyigunler.net isimli internet sitesinde “Soma Faciası’nda derin ilişkiler: Soma Davası’nı FETÖ kilitlemiş” başlıklı kaynak gösterilmeyen bir haber yayımlandı. Sitede yer alan haberde Soma Katliamı’nı kimi yasa dışı örgütlerin gerçekleştirdiği, bu örgütlerin faaliyetlerini Soma Davası’nda avukatları aracılığı devam ettirdiği iddia edildi. Ayrıca katliam sanıklarının iddiaları, işçiler tarafından söyleniyormuş gibi aktarılırken, mahkemenin olayın terör örgütlerinin yaptığını iddialarını araştırmadığı iddia edildi.

Sitenin sahibi AKP Milletvekili aday adayı ve Boydak’a atanan CEO çıktı

Soma Katliamı’nı FETÖ’nün sabotajı gibi sunan sanıklara çanak tutan haberi yayımlayan sitenin sahibi ise haberin nedenini ortaya koydu. Haberin yayımlandığı www.iyigunler.net isimli internet sitesinin sahibinin Boydak Holding’e kayyum heyeti atanmasının ardından heyet tarafından holdingin başına getirilen Mehmet Koca olduğu öğrenildi. Koca 2015 yılı Kasım ayı genel seçimlerinde AKP Afyonkarahisar Milletvekili Aday Adayı idi.

Yalan haber furyasına haber7, Türkiye ve Sabah da dahil oldu

www.iyigunler.net sitesinde yayımlanan haberin ardından Türkiye Gazetesi’nin internet sitesinde de benzer bir haber yayımlandı. Aynı haberi Türkiye gazetesi kaynaklı olarak haber7.com ve Sabah Gazetesi sitelerinde yayımladı.

Katliam sanıklarının iddialarını, işçiler söylemiş gibi yazdılar

Konuyla ilgili Toplumsal Hukuk olarak görüşlerine başvurduğumuz Soma Katliamı Davası avukatları; “Haberlerde sanki madenci ve işçilerin sabotaj iddiası varmış gibi gerçeğe aykırı ifadeler kullanmışlar. Soma Davası’nın duruşmalarının tutanakları alenidir, herkes inceleyebilir. Madenciler ve işçiler demiş gibi gösterilen beyanlar sanıkların ve müdafilerinin duruşmalarda sarf ettiği ifadelerdir. Haberde yazan asılsız diğer iddialarının tamamı da sanıkların duruşmalarda sarf ettiği iddialardır. Sanıkların haberleştirilen iddiaları duruşmalarda çürütülmüştür. Sanıkların iddialarının sanki gerçekmiş gibi haberleştirilmesi açıkça davayı itibarsızlaştırma ve mahkemeyi baskı altına alma çabasıdır. Gerçeğe aykırı haberleri yayımlayan sitelerin yetkilileri hakkında adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçundan suç duyurusunda bulunacağız.” dedi.

Halkevleri Hukuk Dairesi’nden açıklama: Soma davasını sulandırmayın, katilleri aklamayın!

Soma Katliamı Davası’nda ailelerin avukatlığı yapan Halkevleri Hukuk Dairesi avukatları konuyla ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Halkevleri Hukuk Dairesi’nin twitter hesabından yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bir kısım basın-yayın organında belirli bir stratejinin/çabanın parçası olarak Soma Katliamı’nı kimi yasa dışı örgütlerin gerçekleştirdiği, bu örgütlerin faaliyetlerini Soma Davası’nda avukatları aracılığı devam ettirdiğine ilişkin ardı ardına haberler yayınlanmaya başlamıştır. Bu haberlerde katliam sanıklarının iddiaları, işçiler tarafından söyleniyormuş gibi aktarılırken, Mahkemenin olayın terör örgütlerinin yaptığını iddialarını araştırmadığı iddia edilmektedir.

Soma Katliamı sanıklarını ve katliamda devletin sorumluluğunu aklamaya yönelik bu ısmarlama haberleri kaygıyla izliyoruz. Bu haberler çok açıktır ki davada yargılanan sermayedarların iktidarla olan kirli ilişkilerini kullanılarak yandaş medyayı harekete geçirmeleri sonucunda ortaya çıkmıştır.

Soma Katliamı’nda sanıkların ve siyasi iktidarın sorumluluğu açıktır. Katilleri aklama çabasının parçası olan söz konusu haber ve yorumlar gerçekliği yansıtmadığı gibi açıkça mahkeme heyetini baskı altına almaya yöneliktir.

Soma bir işçi katliamıdır. Bu katliamın failleri de bellidir. Failler; Kar hırsını, insan yaşamını bütün ahlaki değerlerin önüne koyan sermaye ve sermayenin hizmetinde olan siyasi iktidardır. Olay olduğunda fıtrat diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışanlar şimdi FETÖ yaptı diyerek kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar.

Kimi basın-yayın organlarında yer alan haberler failleri kurtarma ve cinayeti gizleme yolundaki bilinçli bir çabanın ürünüdür. Katliamın faillerini aklamaya ve kollamaya çalışanlar en az onlar kadar suçlu ve sorumludur.

Eğer bir suç örgütü aranıyorsa bu suç örgütü, Soma Davası duruşmalarında baştan beri söylediğimiz gibi; işçileri katleden şirket yetkililerinin oluşturduğu suç örgütüdür! Bu suç örgütünün bir üyesi Can Gürkan geçtiğimiz günlerde davayı uzatma ve itibarsızlaştırma amacıyla katliamı terör örgütlerinin yaptığı iddiası ile suç duyurusunda bulunmuştu. Yine aynı suç örgütünün üyelerinden Alp Gürkan’ın İstanbul’da dinlenmesinin ardından bu haberler basına servis edilmiştir.

Halkevleri Hukuk Dairesi olarak 301 yurttaşımızı kaybettiğimiz Soma Katliamı’nın karartılmasına, sanıkların aklanmasına izin vermeyeceğiz. Yalnızca davada yargılanan “asıl patron” ve suç ortaklarının değil, aynı zamanda katliamın gerçekleşmesine olanak sağlayan kamu görevlilerinin de yargılanıp gerçek adalet sağlanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

toplumsalhukuk