Sendika avukatını darp eden belediye başkanı ve yardımcılarına takipsizlik

Savcılık, işçilerin maaşlarının ödenmemesi üzerine başlattığı eylemde belediyeyle görüşmeye giden İnşaat-İş Sendikası avukatı Sevinç Sarıkaya’yı darp eden Esenyurt Belediye Başkanı ve yardımcıları hakkında takipsizlik kararı verdi

İnşaat-İş Sendikası avukatı Sevinç Sarıkaya, işçi maaşlarının ödenmemesi üzerine Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ile görüşmek isteyince feci şekilde dövüldü. Başkanın odasından dövülerek dışarı çıkarıldı. Darp raporu aldı ve şikayetçi oldu. Savcılık, başkan ve iki başkan yardımcısı hakkındaki dosyayı geçen ay kapattı. Takipsizlik kararında, Sarıkaya’nın vücudundaki izlerin güvenlikçiler tarafından çıkarılırken yaşanan arbedede oluşmuş olabileceği belirtildi. Olaya tanık işçilerin anlatımları ise dikkate alınmadı.

Bu onların korkaklığıdır

Takipsizlik kararına itiraz eden Sarıkaya, “Üç kişiye 10 kişi saldırdı. Bu onların korkaklığıdır” diyor. Esenyurt Belediyesi ve RDS Reform İnşaat ortaklığında yapılan Star Towers projesinde çalışan inşaat işçileri maaşlarını alamayınca 2014 yılının Eylül ayında Esenyurt Belediye binası önünde oturma eylemi yapmaya başladı. Eylemin beşinci günü Belediye Başkanı Kadıoğlu ile yapılacak görüşmeye, İnşaat-İş Sendikası Başkanı Mustafa Adnan Akyol, sendika üyeleri Serdal Ben, Çetin Macit ve o dönemde sendikanın avukatlığını yapan Sevinç Sarıkaya da katıldı.

Küfredip, tokat attı

Başkan Kadıoğlu, Sarıkaya’ya küfrederek, “Sen çık! Sen kim oluyorsun da toplantıya katılıyorsun” diye tepki gösterdi. Sarıkaya yaşananları şöyle anlattı:

“Çıkmak için kapıya yöneldiğim sırada, Necmi Kadıoğlu’na davranışının yanlış olduğunu anlatmaya çalıştım. Kadıoğlu ise suratıma tokat attı. Bir anda sendeledim. Saçlarımı çekip tekmelemeye başladı. Bir yandan Kadıoğlu, diğer yandan korumalar tekmeliyordu. Beni korumaya çalışan arkadaşlarıma ise diğer güvenlik görevlileri saldırdı. Bize saldırarak odadan çıkardılar.”

“Savcı, belediye başkanını aklamaya yönelik bir soruşturma yürütmüş”

Sarıkaya, “Üç kişiye, on kişi birden saldırdı” diyor. Yerdeyken, kafasını korumaya çalıştığını anımsıyor. Sendika başkanı Akyol, daha fazla tekme yememesi için arkadan Sarıkaya’ya sarılmış. Sarıkaya, takipsizlik kararını ise şöyle değerlendiriyor:

“Kamu gücü devreye girdiği zaman, mahkemelerde bireylerin hakkı yok denilecek kadar az. Savcı, Necmi Kadıoğlu’nu aklamaya yönelik bir soruşturma yürütmüş. Dosyada sadece kısa süreli bir kamera kaydı var. Olayın bittiği anlara ait… Savcı Belediye Başkanı’na yazı yazarak, ‘Görüntü kaydı varsa, yollayın’ demiş. Tabii ki onlar da olayın çok küçük bir kısmını yollamış.”

Odasında kamera yokmuş

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca verilen takipsizlik kararında, şüpheliler Kadıoğlu, yardımcıları Emin Batmazoğlu ve Yunus Balta ile müştekiler arasında tartışma çıktığı belirtilerek, müştekilerin makam odasından çıkmalarının istendiği, güvenliğin çağrıldığı, zorla makam odasından çıkarıldıkları, belediye binasındaki polislere teslim edildikleri ifade edildi.

Makam odasında kamera olmadığı için herhangi bir bulgunun tespit edilmediği belirtilerek, koridoru gören kamera kaydında ise müştekilerin itiş kakış içerisinde aşağı indirildiklerinin görüldüğü kaydedildi.

Sarıkaya’nın doktor raporunda, kalçasında yüzeysel kızarıklığın bulunduğu belirtilerek, “Müştekideki yaralanmanın, makam odasından çıkarılması ve merdivenlerden aşağı indirilmesi sırasında meydana gelmiş olduğu kanaatine varıldı” denildi.

Kaynak: Cumhuriyet