Saray medyasına savcı kalkanı: “Yalan haber yapmak suç değildir”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Saray medyasının Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Acun Karadağ’ı hedef gösteren haberlerine “Yalan haber suç değildir” diyerek takipsizlik kararı verdi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Saray medyasının OHAL KHK’leri ile görevlerinden ihraç edilmelerine karşı direnen eğitim emekçileri Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Acun Karadağ’ı hedef gösteren haberleri hakkında işlem yapma gereği duymadı.

Savcılık, Gülmen, Özakça ve Karadağ’ın Sabah, Star, Akşam, Takvim gazeteleri ile internethaber.com sitesindeki haberlere yönelik suç duyurularına takipsizlik kararı verdi.

Cumhuriyet’in haberine göre; savcılık takipsizlik kararında bir haberin gerçeğe aykırı olmasının suç olarak nitelendirilebilmesi için yeterli bir sebep olmadığını öne sürdü, “Mevzuatımızda yalan haber yapılmasının doğrudan suç olarak kabul eden bir düzenleme söz konusu değildir” dedi.

Türkiye’nin “insan haklarına saygılı, hukukun üstünlüğüne bağlı, demokrasiden beslenen” bir ülke olduğunu savunan savcı, bu savunusuna karşın hakkını arayan eğitim emekçilerinin “terörist” olarak sunulmasında “kötü niyet olmadığını” ileri sürdü.

toplumsalhukuk