Şansal hakkındaki iddianame “inandırıcı delil yok ” gerekçesiyle reddedildi

Tutuklu bulunan modacı Barbaros Şansal hakkında  TCK’nın 216. maddesinde düzenlenen “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla 3 yıla kadar hapsi istemiyle hazırlanan iddianame, İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesince “kesin ve inandırıcı delil yok” gerekçesi ile reddedildi

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC)’den sınırdışı edildikten sonra havalimanında linç girişimine uğrayan ve gözaltına alınarak tutuklanan modacı Barbaros Şansal hakkında hazırlanan iddianame reddedildi.

Suçlamalar inandırıcı değil

Barbaros Şansal’ın avukatı Efkan Bolaç’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre, savcılığın, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle hazırladığı iddianameyi, İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi “kesin ve inandırıcı delil” olmadığı gerekçesiyle reddetti. Ayrıca Av. Bolaç savcılığın Barbaros Şansal hakkında TCK 301’den soruşturma açmak için Adalet Bakanlığı’na izin talebinde bulunduğunu açıkladı.

TCK’nin “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” başlıklı 301.maddesi ise şöyle:

(1) Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Devletin askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, birinci fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

(3) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

(4) Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması, Adalet Bakanının iznine bağlıdır.

İHA’nın haberine göre de mahkemenin kararı üzerine soruşturmayı yürüten savcılığın, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz edeceği öğrenildi.

toplumsalhukuk