Samsun’da skandal: 10 siyasi parti dışında referandum çalışması yapmak yasak

Samsun’da “Hayır” çalışması yürüten Atakum Hayır Meclisi, polis tarafından YSK kararları gerekçe gösterilerek engellenmeye çalışıldı. Polislerin “karar” diyerek gösterdiği belgelerdeki ifadeler ise, YSK’nin kararları arasında yer almıyor

Samsun’da Atakum Hayır Meclisi’nin “Hayır” çalışması, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararı olduğu iddia edilerek polis tarafından engellenmeye çalışıldı.

Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Halk Pazarında “Hayır” başlıklı bildirilerin dağıtımının ardından gelen polisler, İlçe Seçim Kurulu Başkanı imzalı kararları göstererek, 10 siyasi parti dışında hiçbir siyasi parti, dernek ve sivil toplum kuruluşunun referandum çalışması yapamayacağını iddia etti. Ancak YSK’nin 16 Nisan referandumuna ilişkin kararlarında, polislerin iddia etti yasağa dair ifadeler yer almıyor.

Polisler tarafından hayır bildirisi dağıtanlara gösterilen ilçe seçim kurulu kararında “Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 15.02.2017 tarih ve 2017/109 sayılı kararının (F) maddesinin 1. ve 4. bendi gereği siyasi partiler dışında hiçbir sivil toplum kuruluşu, dernek vb. gibi kurumların broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş veya ses ve görüntü içeren CD/DVD gibi her türlü yayını dağıtmasının ve tanıtım yeri(stant) amasının YASAK OLDUĞU” ifadeleri yer alıyor. Kararın devamında ise sadece 10 siyasi partinin bu çalışmaları yapabileceği yer alıyor.

Yalan gerekçeyle engel

YSK’nin kararında ise siyasi partilerin propaganda usullerine ilişkin düzenlemeler yer alırken, siyasi partiler dışında faaliyet yürütmenin yasak olduğuna dair bir ibare yer almıyor.

YSK’nın 15.02.2017 tarih ve 2017/109 sayılı kararının (F) maddesi

YSK kararının tamamı için tıklayınız

“Bildiri dağıtma eylemine son vermeleri gerektiği yönünde ihtar”

Polislerin Hayır çalışması yürütenler için tuttuğu tutanakta ise şu ifadeler yer aldı:

“…Yüksek Seçim Kurulunun 15.02.2017 tarih ve 2017/109 sayılı kararının (F) maddesinde halkoylamasına girme yeterliliğine haiz (10) siyasi partinin belirlendiği, İlkadım İlçe Seçim Kurulunun 17.02.2017 tarih ve 69327197.140.11.01/73 sayılı kararında da “Halk oylamasına girme yeterliliğine haiz (10) siyasi parti dışında hiçbir siyasi parti, sivil toplum kuruluşu, dernek, öğrenci grupları, platform vb. gibi oluşumların halkoylaması ile ilgili broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş, ses ve görüntü içeren CD/DVD gibi her türlü yayını dağıtması ve tanıtım yeri(stand) açmasının yasak olduğu yönünde aldığı karar hatırlatılmış, Halkoylamasına yönelik yapmış oldukları bildiri veya el ilanı dağıtımının 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanunun 134. maddesine aykırı fiil oluşturduğu belirtilerek bildiri dağıtma eylemine son vermeleri gerektiği yönünde …. ihtar edilmiştir.”

Hayır bildirisi dağıtanlar ile ilgili polisler tarafından tutulan tutanak

toplumsalhukuk