Şam Hukukçular Birliği: “IŞİD yüzünden Suriye’de hukukçu sayısı azaldı”

Şam Hukukçular Birliği Başkanı Nizar el-Sakif, Suriye’de son yıllarda hukukçu sayısının 35 binden 20 bine indiğini belirterek, “Üstelik bu, üniversitelerin her yıl yeni mezunlar vermesine rağmen oluyor” dedi

Bu durumun Suriyelilerin kitleler halinde yurt dışına kaçmasıyla ilgili olduğunu belirten el-Sakif, “Birçok hukukçunun ofisi yakıldı, yıkıldı ve onlar işsiz kaldı. IŞİD’in kontrolündeki bölgelerde çalışan birçok hukukçu öldürüldü, çünkü hukukçu mesleğinin günah olduğu ve bununla uğraşan insanların cezalandırılması gerektiği yönünde fetva çıkarılmıştı” dedi.

Ülke dışına kaçan tüm hukukçuların otomatikman Hukukçular Birliği’ndeki kayıtlarının silindiğini anlatan başkan, “Ancak bu insanların terör örgütleriyle bağı olmadığı tespit edilirse kayıtlarının yeniden yapılması imkanı kalıyor” ifadelerini kullandı.

“Her şeye rağmen umutluyuz”

Her şeye rağmen Suriye’deki hukuk alanının geleceğinden umutlu olduğunu söyleyen el-Sakif, “Çünkü Avrupa ülkeleri, giderek büyüyen sığınmacı sorunu yüzünden artık gerçekten Suriye’deki sorunu çözmek istiyor” yorumunda bulundu.

El-Sakif, “Hukukçular Birliği, ülkedeki adaletin ikinci kanadı ve adli sürecin bir parçası. Kadro eksikliği, bu önemli kurumun zayıflamasına yol açabilir” diye ekledi.

toplumsalhukuk/ sputnik