Rektör İbiş ihraç edilen hukukçu akademisyen Dr. Cenk Yiğiter’in paylaşımlarına tahammül edemedi

Ankara Üniversitesi’ndeki ihraçlar nedeniyle sıkça eleştirilen ve hem akademisyenler hem de öğrenciler tarafından istifası istenen rektör Erkan İbiş, Ankara Üniversitesi ihraç edilen hukukçu akademisyenlerden Dr. Cenk Yiğiter’in tweetlerine erişimin engellenmesi için Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu. Hakimlik Yiğiter’in paylaşımlarını ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirdi

Ankara Üniversitesi’nde göreve geldiğinden beri hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin tepkisini çeken, özellikle KHK’lerle ihraçlar başladığından beri istifası istenen Erkan İbiş bu sefer de ihraç edilen Cenk Yiğiter’in sosyal medya paylaşımlarına erişim engeli talep etti. İbiş’in bu talebine karşılık Sulh Ceza Hakimliği, Yiğiter’in paylaşımlarını ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirerek başvuruyu reddetti.

Yiğiter’in paylaşımları eleştiri niteliğinde

Yiğiter’in paylaşımlarıyla ilgili olarak verilen kararda, İbiş’in “Kişilik haklarını ihlal eden ifadeler olmadığı, haber, yorum ve eleştiri niteliğinde olduğu kanaatine varılarak talebin reddine karar verdi” denildi.

Yiğiter hakkında son bir yıl içinde 6 soruşturma açıldı. Mahkemenin erişim engelleme talebinin reddine karar verdiği paylaşımlar ise şu şekilde:

toplumsalhukuk