Polisin zeka dolu sorusu; Taylan adınızı Mustafa Taylan Özgür isimli şahsın anısından mı aldınız?

Gözaltına alınan Taylan adlı bir üniversite öğrencisine, TEM deki ifadesinde, adıyla ilgili sorular yöneltildi. Aynı zamanda polisin, erişimin engellendiği “Wikipedia”dan da alıntılar yaptığı görüldü

Taylan adlı bir üniversite öğrencisi, BİMER’e yapılan isimsiz bir ihbar gerekçe gösterilerek, bu hafta içi Konya’da gözaltına alındı. Terörle Mücadele (TEM) Şubesi’nde gözaltında tutulan ve asıl olarak sosyal paylaşım sitelerindeki mesajlarından ve Halkevleri Derneği’ne üyeliğinden dolayı ifadesi alınan üniversite öğrencisine, ifade alma işlemi sırasında, adından yola çıkılarak “Taylan adınızı Mustafa Taylan Özgür isimli şahsın anısından mı aldınız ? Mustafa Taylan Özgür isimli şahsı kendinize örnek alıyor musunuz ?” şeklinde sorular yöneltildiği de öğrenildi.

İfade metninde yer alan soru kalıbında, Taylan Özgür ile ilgili bilgilere de yer verilirken; polis tarafından bu bilgilerin bir kısmının, erişimin engellendiği internet ansiklopedisi “Wikipedia”dan araştırılıp alıntılandığı da görüldü.

İki gün gözaltında tutulan Taylan adlı öğrenci, sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından adli kontrol tedbiri ile salıverildi.

1968 kuşağının öğrenci liderlerinden ODTÜ öğrencisi Taylan Özgür, 23 Eylül 1969 tarihinde henüz 21 yaşında İstanbul Beyazıt Meydanı’nda arkasından vurularak öldürülmüştü. Cinayeti aydınlatılamadı.

toplumsalhukuk