Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar’dan Türkiye Barolar Birliği’ne Protesto

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu OHAL dönemine ve KHK’lara dair Türkiye Barolar Birliği’nin ve Birlik Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’nun hiçbir şey yapmamasını protesto etti

Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından, 11 Kasım Pazartesi günü, Ankara’da düzenlenen ve Sunucu Metin Uca, Modacı Uğurkan Erez ve Yrd. Doç. Dr. Ebru Güzel’in katılımıyla düzenlenen ve avukatların iş yaşamında giyim tarzlarının nasıl olması gerektiğini ele alan ‘İş Yaşamında Nasıl Giyinmeliyiz?’ adlı etkinlikte, OHAL dönemine ve KHK’lara dair Türkiye Barolar Birliği’nin ve Birlik Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’nun hiçbir şey yapmaması Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar (ÖÇAV) tarafından protesto edildi.

Etkinlik sırasında sahneye çıkarak protesto hakkını kullanan ÖÇAV’lı Av. Murat Yılmaz konuşmasının başında konuklarla ve katılımcılarla herhangi bir sorununun olmadığını belirttikten sonra şunları söyledi:

Bu ülke OHAL ile yönetiliyor, KHK’lar çıkarılıyor, avukatlar gözaltına alınıyor, hiçbir dönemde olmadığı kadar avukatların görev alanları daraltılırken, genç ve stajyer avukatlar asgari ücret ile çalışıyor. TBB bu konuda bu güne kadar herhangi bir şey yapmadığı gibi, nasıl giyineceğiz, nasıl konuşacağız bunun üzerine bir panel yapıyor. Mümkün değil. Neden mümkün olmadığını şöyle söyleyelim: Bir avukat 1800 TL’ye çalışıyorsa giyinemez. Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar olarak biz şunu söylüyoruz: OHAL döneminde, KHK’larla yönetilen ülkede avukatlar sokakta, emniyette, adliyelerde, hapishanelerde saldırıya uğruyor. Bizim önceliğimiz budur!

Yılmaz’ın tepkisinin ardından salonda alkış sesleri yükseldi. Ardından Yılmaz ve beraberindeki ÖÇAV’lı avukatlar salonu terketti.

toplumsalhukuk