Öğrencilerin eline idam ipi veren öğretmene soruşturma izni

İstanbul Başakşehir Osmangazi İlköğretim Okulu 3. sınıf öğrencilerine idam ipi vererek fotoğraflarını yayınlayan öğretmen Aydın Erekmen için Halkevleri’nin yaptığı suç duyurusu üzerine ‘görevi kötüye kullanma’dan soruşturma izni verildi

Tepki çeken paylaşım üzerine Halkevleri Derneği adına Avukat Deniz Özbilgin, öğretmen Erekmen hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Halkevleri’nden “idamcı öğretmen” için suç duyurusu

Suç duyurusu üzerine soruşturma başlatan Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı şüpheli Aydın Erekmen hakkında kaymakamlıktan soruşturma izni istedi.

Kaymakamlık soruşturma izni verdi

Başakşehir Kaymakamlığı, öğretmen Aydın Erekmen hakkında “Görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma yapılması için izin verdi. Kararda, Erekmen’in yaptığı işlemlerin soruşturmayı gerektiren nitelikte olduğu anlaşıldığından hakkında soruşturma izni verildiği kaydedildi.

Başakşehir Kaymakamının imzasını taşıyan kararda, öğretmen Aydın Erekmen’in kamuoyunu uzunca bir süre meşgul eden sosyal paylaşımında Milli Eğitimin temel amacına dışına çıktığı belirtildi. Kararda, Milli Eğitim Temel Kanunda “Öğretmenlik, Devletin, eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir. Öğretmenler bu görevlerini Türk Milli Eğitimin amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak ifa etmekle yükümlüdürler” hükmü bulunduğu anımsatıldı. Kararda, “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kamu hizmeti yürüten öğretmelerin, görev tanımlarının net olarak ortaya konduğu, asli görevi öğretmenlik olan Aydın Erekmen’in yürüttüğü kamu hizmetini yasalarımız doğrultusunda yerine getiremediği, hakkındaki iddiaların sübut bulduğu, fiilin TCK’nın 257. maddesine (görevi kötüye kullanma) göre memur suçlarında olduğu anlaşılmıştır” denildi.

toplumsalhukuk