Mevzuatla yetinen mahkeme Kaputaş’ın ranta açılmasını hukuka uygun buldu

Dünyanın sayılı plajlarından Kaputaş’taki yapılaşma, mahkemenin sadece mevzuat incelemesiyle yetinmesi sonucu “hukuka uygun” bulundu. Av. Tuncay Koç hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi

Dünyanın sayılı plajları arasında sayılan Antalya Kaputaş’ta Kaş Belediyesi’nin “büfe” ruhsatıyla iş makinelerini sokarak restoran, kafe, duş, tuvalet ve soyunma kabini gibi bir kısmı betonarme yapılar kurmaya başladığı turistik tesis yapımı “hukuka uygun” bulundu.

Kaş Tanıtma Derneği ve 12 yurttaş tarafından açılan davada daha önce yürütmeyi durdurma kararı alan Antalya 4. İdare Mahkemesi, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun karşı davası sonucunda karara vardı.

Mahkeme, belediyenin uygulamasında herhangi bir isabetsizlik bulunmadığına, yürürlükteki kıyı mevzuatına uyulduğunu karar verdi ve davayı reddetti.

Bilirkişi raporu gösteriyor: Uygulama hukuka aykırı

Davacı vekili Tuncay Koç, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada yapılan işlemlerle plajın doğal morfolojisinin tamamen yok edildiğini, bu durumun daha önce bilirkişi raporunda da yer aldığını belirtti.

Mahkemenin sadece mevzuat denetimi yapmasını eleştiren Koç, ilerleyen süreçte uygulamalardaki karşılıkları işaret ederek hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

toplumsalhukuk