Mersin Baro Başkanı’ndan dünya kadınlar gününde kadın avukata şiddet

Mersin Baro Başkanı Ali Er, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin organize ettiği etkinlikte konuşma yapmak isteyen avukata şiddet uyguladı

Mersin Barosu’nun organize ettiği etkinlikle daha önce Kadın Hakları Merkezi üyesi olan ancak kuruldan kadınlar günü etkinliğinde okunacak metne baronun müdahale etmesi nedeniyle istifa edeceğini gerçekleştirilecek etkinlikte deklare etmek isteyen 15 kadın avukat etkinlikte istifa metinlerini okumak istedi. Metni okumak için kürsüye çıkan Av. Şilan Türk’ü Mersin Baro Başkanı Ali Er kolundan iterek şiddet uyguladı ve konuşmasına engel oldu.

Mersin Baro Başkanı Er: Şiddetin her türlüsüne hayır demek siyasi

Her yıl okunması teamül haline gelen TÜBAKKOM’un 2017 yılı Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hazırlamış olduğu ve bütün barolarda aynı gün okunması kararlaştırılan basın açıklaması metninde geçen “son on yılda artan şiddet” “kararlı bir devlet politikasının uygulanmaması” ve “şiddetin her türlüsüne HAYIR” ibarelerine tahammül edemeyen baro başkanı Er metindeki söz konusu içeriklerin “siyasi olduğu” ve “mevcut iktidarın hedef gösterildiği” gerekçesiyle değiştirilmesini istedi.

Mersin Baro Başkanı Er: Yapacak adam bulunur

Kadın avukatların baro başkanı ve yönetimine etkinliğe müdahale edemeyeceklerini bildirmeleri ve uzlaşma girişimlerine rağmen  baro başkanı “yapacak adam bulunur” diyerek kadın düşmanlığını bir kez daha göstererek metnin okunmasına karşı çıktı.

Kadın avukatlar: Değiştirmiyoruz, istifa ediyoruz

Metni olduğu gibi okumak isteyen kadın hakları merkezi avukatlarının uzlaşma çabaları sonuç vermedi.  Bunun üzerine avukatlar hazırladıkları istifa metnini etkinlik günü kürsüden okumak istedi. İstifa edecek 15 üye adına Av. Şilan Türk metni okumak üzere kürsüye çıktı. Bu sırada kürsüde bulunan Mersin Baro Başkanı Av. Ali Er, Türk’e şiddet uyguladı ve Türk’ü kolundan tutarak kürsüden itti.

Kadın avukatlardan tepki

Etkinlikte bulunan kadın avukatlar Türk’ün şiddet uygulamasına tepki gösterdi. Gelen tepkilerin ardından geri adım atan Baro Başkanı Er, kürsüyü Av. Şilan Türk’e bırakmak zorunda kaldı. Türk açıklamayı okuduktan sonra kürsüden indi.

toplumsalhukuk.net olarak görüşlerine başvurduğumuz Av. Şilan Türk “Söylenecek söz yok, görüntüler her şeyi anlatıyor” dedi.

toplumsalhukuk