LGBTİ’leri tehdit eden Kürşat Mican hakkında dava açıldı

Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican’ın Onur Yürüyüşü’nü engelleyeceklerini söylemesi ve LGBTİ’leri tehdit etmesinin ardından yapılan suç duyuruları sonuç verdi Mican hakkında dava açıldı

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında gerçekleştirilen Onur Yürüyüşü öncesi Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican “Biz her şeyi göze aldık direkt yürüyüşü engelleyeceğiz.Biz şimdi uyarıyoruz. Önceden olacakları bildirdik, bundan sonra olacakların sorumlusu biz değiliz.” demişti. Bu açıklamanın ardından Halkevleri Kadın Sekreteri Gülşah Öztürk, LGTBİ aktivisti Kıvılcım Arat ve İHD Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Panuş ayrı ayrı suç duyurusunda bulunmuştu.

Mican: Amacımız dikkat çekmekti, engellememiz olmadı

Soruşturmayı yürüten İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Mican’ın ifadesine başvurdu. Mican ifadesinde Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfının İstanbul İl Başkanı olduğunu, bahse konu basın açıklamasına kendisinin yaptığını, maksadının kamu görevlilerinin bu konuya dikkatinin çekilmesi olduğunu, konuşmadaki ifadelerinin buna yönelik olduğunu, LGBT grubuna karşı bir engellemesinin olmadığını iddia etti.

Savcılık: Halkı kin ve düşmanlığı tahrik suçu işlenmiştir

Savcılık tarafından iddianame de yapılan değerlendirmede Mican tarafından yapılan açıklamada kullanılan “İsmi onur yürüyüşü olan ama aslı ahlaksızlık olan ve toplumun sinir uçlarına dokunan bu tip ahlaksızlıkların normalleştirilmesine müsade etmeyeceğiz, biz her şeyi göze aldık direk yürüyüşü engelleyeceğiz, biz şimdi uyarıyoruz, önceden olacakları bildirdik, bundan sonra olacakların sorumlusu biz değiliz” ifadelerinin Türk Ceza Kanunu’nun 1. ve 2. fıkralarında düzenlenen “Halkı kin ve düşmanlığı tahrik ve halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alanen aşağılama” suçunu oluşturduğundan bahisle Mican hakkında iddianame tanzim etti.

Duruşma 6 Haziran’da

Mican hakkında açılan davanın iddianamesi İstanbul Anadolu 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Mican’ın yargılaması 6 Haziran 2017 tarihinde, saat 09.05’te yapılacak.

İddianamenin tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

toplumsalhukuk