Kuran kursunda cinsel istismara 217 yıl hapis cezası

Giresun’da bir Kuran kursundaki 9 ile 13 yaşları arasındaki çocuklara cinsel istismarda bulunmak suçundan yargılanan öğretici 217 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Giresun’un Alucra ilçesinde bir Kuran kursunda, yaşları 9 ile 13 arasında değişen öğrencilere cinsel ve fiziksel istismarda bulunduğu suçlamasıyla yargılanan yardımcı öğretici Halil İbrahim U, 217 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Evrensel’in haberine göre Alucra Erkek Yatılı Hafızlık Kuran Kursu’nda yardımcı öğretici olarak çalışan Halil İbrahim U, cinsel istismara uğradığını söyleyen bazı çocukların velilerinin şikayetleri sonrasında yapılan araştırmaların ardından geçen yıl 29 Ağustos’ta gözaltına alındı. Sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen Halil İbrahim U, ‘çocuklara cinsel istismar’ suçlamasıyla tutuklandı. Şebinkarahisar Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılırken Cumhuriyet Başsavcılığınca duruşmada mağdur çocukların daha fazla mağdur olmaması, çocukların menfaati ve yararı gerekçesiyle davanın kapalı yapılması kararı alınmış ve duruşma içeriği ile ilgili yayın yasağı getirilmişti.

203 yıl hapis cezası

Kuran kursunda yaşları 9 ile 13 arasında değişen 9 öğrenciye cinsel ve fiziksel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklu yargılanan yardımcı öğretici Halil İbrahim U, Şebinkarahisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında hâkim karşısına çıktı. Duruşmaya ayrıca mağdur çocuklar, aileleri, Giresun Barosu Genel Sekreteri Murat Bektaş, Baro Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Özge Üstün ve Baro Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Sevil Göksüzoğlu da katıldı.

Yapılan duruşmada mahkeme heyeti, sanık Halil İbrahim U’ya, 9 çocuk öğrenciye karşı işlemiş olduğu ‘Çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlamalarından cezaya çarptırdı. Her bir çocuk için farklı cezalar alan Halil İbrahim U, toplamda 217 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Baro başkanından açıklama

Kararın ardından Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir tarafından yapılan yazılı açıklamada her bir çocuğun baro üyesi avukatlar tarafından temsil edildiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

Bu yaşanan vahim hadisede, çocukların kimlik bilgilerinin gizli tutulması, bu bilgiler ile yine mağdurlara ilişkin fotoğrafların basın-yayın organlarınca paylaşılmaması da ayrıca önemle üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu anlamda her bir kişi ve kurum, bu bilinçle hareket ederek ikinci bir mağduriyetin yaşanmasının önüne geçmelidir. Zira aslolan ve öncelik, çocuğun üstün menfaatidir.

toplumsalhukuk