Korkmaz Ailesi’nin avukatı: Mevcut hukuk düzeni açısından önemli, ideal hukuk açısında kötü bir karar

İçişleri Bakanlığı, Eskişehir’deki Gezi eylemleri sırasında polis ve siviller tarafından katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın ailesine 650 bin TL manevi, 57 bin 180 TL maddi olmak üzere, 707 bin 180 TL tazminat ödemeye mahkum edildi

Gezi Parkı eylemleri sırasında Eskişehir’de üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin İçişleri Bakanlığı aleyhine açılan davada karar çıktı. Eskişehir 2. İdare Mahkemesi, Ali İsmail Korkmaz’ın ailesine 707 bin 180 lira tazminat ödenmesine karar verdi.

İdarenin hizmet kusuru

Mahkeme kararında “meydana gelen zararın kamu hizmetinin yürütülmesi sırarsında oluştuğu ve idare eylem arasında nedensellik bağının olduğu vurgulandı. Kararda şöyle dendi:

Kamu görevlilerinin üstlendikleri ödevin ve yürüttükleri hizmetin kural, usul ve gereklerine aykırı olarak yaptıkları eylem ve işledikleri kusurlar, idareden ayrılamamaları nedeniyle görevle ilgili olarak işlenen “görev kusuru” niteliğinde ve idarenin hizmet kusuru içerisinde değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, kamu görevlisi olan güvenlik güçlerinin kamu hizmetini icra ettikleri sırada, sivil vatandaşlarla birlikte tekmeli-sopalı saldırı gerçekleştirerek Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne sebep olmalarıyla idarenin hizmet kusuruna yol açtıkları kuşkusuzdur. Diğer bir ifadeyle, ilgilinin güvenlik görevlileri ve sivil vatandaşın birlikte saldırısına uğradığı, olay sonucu meydana gelen zararın kamu hizmetinin yürütülmesi ve görevin ifası sırasında oluştuğu, dolayısıyla zarar ile idare eylem arasında nedensellik bağı bulunduğu açıktır.

Mahkeme, baba Şahap Korkmaz için 26.220,87 lira, anne Emel Korkmaz için 30.959,52 lira, hastane masrafları için 2 bin lira olmak üzere 57.180,39 lira maddi tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca, “idarenin kusuru, olayın oluş şekli, zararın niteliği, ölümdeki kastın yoğunluğu dikkate alınmak suretiyle davacıların duyduğu acı, üzüntü ve ruhsal sıkıntılarının kısmen de olsa dindirilmesi için” manevi tazminata da hükmetti. Buna göre baba Şahap Korkmaz ve anne Emel Korkmaz için 250’şer bin lira, kardeşler Gürkan KokmazAylin Taktut ve Melike Çakırkaya için de 50’şer bin lira olmak üzere, toplam da 650 bin lira manevi tazminata karar verildi.

“Cezalandırıcı mahiyette manevi tazminat belirlenmesi gerekir”

Hakim Yaşar Tunç, manevi tazminatın az hesaplandığı gerekçesiyle karara  muhalefet şerhi koydu. Yaşar Tunç şerh gerekçesinde şöyle dedi:

Bu durumda, olayın oluş şekli, zararın niteliği, yanlız başına kalan bir kişinin/eylemcinin sokak arasında güvenlik güçleri ve bir grup vatandaşın birlikte saldırısına uğraması sonucu ölmesi dikkate alınarak idarenin ağır hizmet kusurunu cezalandırıcı mahiyette manevi tazminat miktarının belirlenmesi gerekirken, bu hususları karşılamayan düşük bir miktarda manevi tazminat miktarı belirlenmesi yönünde oluşan çoğunluk kararına katılmıyorum.

Korkmaz’ın avukatı: Karar mevcut hukuk düzeni açısından önemli, ideal hukuk açısında kötü bir karar

toplumsalhukuk olarak görüşlerine başvurduğumuz davanın avukatlarından Av. Pınar Çelik Arpacı şunları söyledi:

Hukukun şu anki durumuna göre güzel bir karardır. Ama Ali İsmail’in öldürülüş şekli, kolluğun pozisyonu ve hizmet kusurunun yoğunluğu değerlendirildiğinde tazminat miktarını az buluyoruz. Hakim Yaşar Tunç’un karşı oy yazısı önemlidir. Verilen karar mevcut hukuk düzeni açısından önemli bir karardır. İdeal hukuk düzeni için kötü bir karardır. Kararı istinafa götürdük. Gelen tazminatın büyük bölümü Ali İsmail Korkmaz Vakfındaki çocukların eğitimi için harcanacaktır. Ali İsmail’in hayallerinin yaşatılması için bu tazminat çok önemlidir.

toplumsalhukuk