KHK ihraçları için başsavcılıktan önemli karar

KHK ile ihraç edilen ve haklarında ceza soruşturması açılan 4 kamu emekçisi ile ilgili Van Cumhuriyet Başsavcılığı “Şüphelilerin silahlı terör örgütüne üye olduklarına dair istihbari bilgiler dışında bilgi bulunmadığından” bahisle takipsizlik kararı verdi

679 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen; BES Van Şube Yönetim Kurulu üyesi Meftun Atakan ile üyeler Keziban Özmen ve Mehmet Tayyip Güzel hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı, ilk olarak FETÖ/PDY soruşturması başlattı. Ancak dosyadaki evrakların incelenmesinin ardından üyelerin PKK/KCK örgütü ile irtibatının bulunduğu ve bu nedenle ihraç edildikleri öne sürüldü.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, KHK ile ihraç edilen Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyeleri hakkında yürüttüğü soruşturmada “Terör örgütlerine üye olduklarına dair istihbari bilgiler dışında kamu davası açmayı gerektirir somut bir delilin bulunmadığının anlaşıldığı” tespitini yaptı. “Kovuşturmaya yer yok” diyen başsavcılık böylece ihraç edilen BES üyeleri için takipsizlik kararı verdi.

“İstihbari bilgi dışında delil yok”

Soruşturmanın PKK/KCK terör örgütleri kapsamında yürütüldüğü anlaşılması üzerine Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan yeni soruşturma da kısa sürede karara bağlandı. Savcılık incelemelerinin ardından, ”Şüphelilerin PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olduklarına dair istihbari bilgiler dışında kamu davasını açmayı gerektirir somut bir delilin bulunmadığı tüm dosya kapsamında anlaşılmakta olup kamu adına ayrı ayrı kovuşturma yapılmasına yer olmadığı” kararını verdi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik kararının okumak/indirmek için tıklayınız.

toplumsalhukuk