Kadın cinayetlerinde emsal karar: “Kişilerin can güvenliklerinin korunması devletin asli görevidir”

2013 yılında eşi hakkında koruma tedbiri başvurusunda bulunmasına rağmen korunmayan ve eşi tarafından öldürülen Ayşe İnce’nin yakınlarının Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı aleyhine açtığı tazminat davasında İstanbul 2. İdare Mahkemesi “kişilerin can ve mal güvenliklerinin korunması devletin asli görevidir” diyerek tazminata hükmetti

İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin 2013/136 Esas 2015/266 Karar sayılı ilamının tam metnini okumak/indirmek için tıklayınız.

Ayşe İnce eşi Mehmet İnce’ye boşanma davası açmış, ayrı yaşıyordu. Kocasının şiddeti, ayrı yaşadığı halde peşini bırakmadı. 16 Nisan 2012’de, Mehmet İnce sokakta kendisine bıçakla saldırdı. Ayşe İnce, son anda bir okula sığınarak canını zor kurtardı. Saldırıdan hemen sonra, mahkeme kararı ile Kanarya Polis Merkezi’ne giden Ayşe İnce, koruma tedbiri istedi. Ancak karakol görevlileri, nöbetçi savcıyı dahi bilgilendirmeyerek, “Bir şey olursa 155 polis imdat hattını veya karakolu ara” dediler. Mehmet İnce ise serbest bırakıldı.

Aradan sadece bir hafta geçti. Ayşe İnce, kızları M.’yi, 23 Nisan törenleri için okuluna götürdü. Kutlamalar sonrası, okuldan çıktıktan sonra, yolda karşısına çıkan eşi Ayşe İnce’yi bıçaklayarak öldürdü.

“Kızımı savcı öldürdü”

Cinayetten sonra Ayşe İnce’nin babası “Kızımı o adam değil, o gün karşısına çıktığında ifadesini alıp serbest bırakan savcı öldürdü ” demişti. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu müfettişleri de Küçükçekmece Adliyesi’nde görevli 2 savcı için “Görevlerinde kayıtsızlık ve düzensizlik göstermişlerdir” raporu verdi.

İnce Ailesi’nin avukatları, olayda sorumluluğu olduğu iddiasıyla, Adalet ve İçişleri Bakanlıkları’nı da dava ettiler. İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nde Ocak 2013’te açılan davada, iki bakanlıktan, toplam 360 bin TL tazminat talebinde bulunuldu. Her iki bakanlık da “Ayşe İnce’nin korunmasından sorumlu olan emniyet birimleridir” savunmasıyla, davanın reddini istedi. İdare Mahkemesi, savunma ve iddiaları aldı, bilirkişi raporu sonrası, kararını verdi.

“Asli göreviniz”

Cinayetten İçişleri Bakanlığı’nı sorumlu tutup, kararında özetle şu gerekçeleri gösterdi:

Kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması devletin asli görevidir. Ülkemizde yaygın hal alan bu cinayetlerin varlığı bilinmesine rağmen gerekli önemin gösterilmediği, koruma tedbirlerinin alınmadığı açık. Davalı idare, davacıların zararını tazminle yükümlü bulunmaktadır.

Davacıların yakını olan Ayşe İnce’nin polis karakolunda , yaşadığı tehlikenin ciddiyetini ortaya koyup, kendisinin ve ailesinin can güvenliğini tehdit eden eşinden şikayetçi ve davacı olduğu ve can güvenliğinin sağlanmasını istediği halde ve ayrıca Aile Mahkemesi tarafından verilmiş koruma kararına rağmen, idarece gerekli korumanın sağlanması amacıyla gerekli tedbirlerinin alınmamış olması olayın geçiştirilerek nöbetçi savcı ile görüşülüp görüşme tutanağının dahi tutulmaması hizmet kusuru oluşturmaktadır.

Mahkeme oybirliği ile aldığı kararda Ayşe İnce’nin kızı M. İçin 299 bin 828 TL, anne-babası ve kardeşleri için toplam 60 bin TL tazminata hükmetti.

Mehmet İnce’ye müebbet verildi

23 Nisan 2012 günü, göz göre göre gelen cinayetten birkaç saat sonra yakalanan Mehmet İnce, müebbet hapisle cezalandırıldı.

toplumsalhukuk